ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android 5.0 Lollipop już jest…ale jeszcze nie dla Twojego Nexusa

Autor: Kamil Piotrowski Kategoria: Newsy
android 5.0 lollipop

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami Google opublikował wczoraj Androida 5.0… jednak nie tak, jak wcześniej oczekiwano. Otóż na oficjalnych stronach giganta z Mountain View, owszem pojawił się pełny Lollipop, jednak w formie plików Android Open Source Project (AOSP) przeznaczonych dla deweloperów. Czy to oznacza, że Nexusy nie otrzymają tak prędko aktualizacji? Nie do końca, pomimo lekkiego poślizgu czasowego Google sukcesywnie udostępni nowy system operacyjny według nowego harmonogramu. Oczekujący więc na szybki update do Android 5.0 mogą przestać dręczyć przycisk manualnej aktualizacji i uzbroić się jeszcze w cierpliwość… przynajmniej do końca tygodnia.

Jak donosi Android Police, Google w ramach projektu AOSP udostępnił „każdą linijkę kodu, wszystkie źródła oraz pliki konfiguracyjne” nowego systemu, co oznacza że faktycznie prace nad Android 5.0 zostały zakończone, a kod może zostać wykorzystany do tworzenia alternatywnych odmian takich jak CyanogenMod czy Paranoid na bazie oficjalnej jego wersji.

Nie jest do końca pewne, kiedy Google puści w świat aktualizację do starszych modeli Nexusów (4, 5, 7, 10) oraz urządzeń z serii Google Play Edition, jednak według najnowszych doniesień, Android 5.0 Lollipop trafi w pierwszej kolejności do tabletów Nexus z WiFi, a dopiero później do smartfonów i tabletów z łącznością LTE.

Wygląda więc na to, że wcześniejsze informacje od Google o premierze Androida 5.0 wczoraj tj. 3 listopada zostały źle zinterpretowane, gdyż chodziło o udostępnienie oficjalnego, gotowego kodu systemu, a nie o planowaną aktualizację. Użytkownicy Nexusów i urządzeń GPE nie mają jednak powodu do zmartwień, gdyż ich smartfony i tablety otrzymają „Lizaka” w najbliższych dniach.

Źródło: AndroidPolice.com

Sprawdź najnowsze wpisy