Facebook testuje nową funkcję, która wyświetla faktyczne informacje z Wikipedii w niektórych wynikach wyszukiwania. Być może jest to próba walki z fakenewsami. Albo po prostu metoda na zachęcanie do spędzenia większej ilości czasu na serwisie poprzez doczytywanie informacji na dany temat. Niestety, opcja ta wciąż nie jest dostępna w Polsce i jak na razie jedynie zgłoszenia jej obecności pochodzą z USA. Co więcej, są to jedynie jednostkowe przypadki.

Facebook z Wikipedią

Facebook z Wikipedią

Teraz, po wpisaniu odpowiednich słów kluczowych w pasku wyszukiwania na Facebooku, wyniki zawierają pole po prawej stronie portalu. Tam natomiast znajdują się fragmenty danego tematu z artykułu w Wikipedii. Funkcja ta jest podobna do tego, co od lat oferuje wyszukiwarka Google. Podobnie jak tam, dostarcza ona dodatkowych informacji na temat popularnych wyszukiwań. Oczywiście mogą pojawić się pewne zastrzeżenia co do tego, czy Wikipedię można uznać za w pełni wiarygodne źródło informacji. Myślę jednak, że w przypadku kluczowych treści moderatorzy wolnej encyklopedii dokładają wszelkich starań, aby zadbać o ich jakość i prawdziwość.

Zobacz też: Najpotężniejsza konsola w historii – Microsoft idzie na noże z Sony

Funkcja wygląda obecnie na znajdującą się w fazie dość wczesnych testów i tak właśnie jest. Facebook podkreśla, że opcja ta może pojawić się niektórym osobom za pośrednictwem klasycznej przeglądarki internetowej na PC, lub w aplikacji na iOS. Jej obecność nie jest jednak regułą i występuje naprawdę rzadko. Co więcej, nie zawsze poprawnie rozpoznaje dane słowa kluczowe. Często wyszukując dany termin, nic się nie znajduje, jednak przy podobnie zadanym pytaniu Facebook wyświetla informacje z Wikipedii. Warto na koniec podkreślić, że prowadzenie testów nie oznacza, że opcja ta zawita do Facebooka na stałe. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.