Patrząc na ofertę laptopów w najbardziej popularnych sklepach z elektroniką widać, że przeważająca część z nich wyposażona jest w procesory Intela. Trend ten w najbliższych latach może się umocnić, bowiem firma zaprezentowała procesory Intel Lakefield, przeznaczone właśnie do laptopów. Po raz pierwszy od jakiegoś czasu można stwierdzić, że amerykański producent nie zdecydował się na „odgrzewanego kotleta”, a nowe procesory mają szansę stać się przełomowe.

Procesory Intel Lakefield to rewolucja, jednak ich wydajność nie powali nas na kolana

procesory Intel Lakefield

Procesory Intel Lakefield zostały ochrzczone jako „Intel Core z technologią hybrydową”. Według przedstawicieli firmy, nowe komponenty idealnie nadawać się będą do cienkich lub konwertowalnych laptopów, takich jak na przykład Samsung Galaxy Book S lub Lenovo ThinkPad X1 Fold. Za potencjalny sukces Intel Lakefield odpowiadać będzie Intel Hybrid Technology, czyli właśnie hybrydowa budowa układów. Techologia ta pozwala na stworzyć układ z kilkoma różnymi stosami, współpracującymi ze stosem głównym. W przypadku Lakefield znalazł się miejsce dla czterech energooszczędnych rdzeni Tremont i jednego Sunny Cove. Ten ostatni ma odpowiadać za dostarczenie odpowiedniej mocy dla bardziej wymagających zastosowań. Co jednak daje warstwowe ułożenie procesora? Jak zapewnia producent, konstrukcja pozwoli na zmniejszenie rozmiaru procesora o około 56%. Oczywiście należy pamiętać, że tak stworzone procesory nie będą demonami prędkości. Czy jednak osoby kupujące cienkie urządzenia na pewno liczą na komfortowe renderowanie wideo w wysokiej rozdzielczości?

Zobacz też: Czerwcowa aktualizacja Xbox Game Pass doda do usługi kilka nowych tytułów

Na tę chwilę wiadomo, że otrzymamy dwa procesory Intel Lakefield. Będą to 5-rdzeniowe procesory (rdzeń i3 lub i5 wraz z czterema jednostkami Atom) z TDP 7 W. Częstotliwość bazowa szybszego układu i5-L16G7 to 1,4 GHz i może osiągnąć do 3 GHz na jednym rdzeniu lub 1,8 GHz na wszystkich rdzeniach. Jeśli zaś chodzi o wariant i3, to częstotliwość bazowa to 800 MHz, a prędkość boost jednego rdzenia wynosi 2,8 GHz. Nowe procesory Intel Lakefield charakteryzować się będą jednak niskim poborem mocy na poziomie 2,5 mW w spoczynku. Układy będą wyposażone również w grafikę Intela 11. generacji. Pozostaje jednak pytanie, jak nowe układy będą radziły sobie w zastosowaniach wielowątkowych. Niestety, ale Intel nie postanowił podać takiej informacji.

Źródło: Anandtech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.