SuperVOOC 2.0 firmy OPPO to obecnie najszybsza technologia ładowania dostępna w urządzeniach komercyjnych. Urządzenia z jej obsługą oferują szybkie ładowanie do 65 W. Dzięki temu te, które są już obecne na rynku, mogą być ładowane od zera do pełna w nieco w czasie krótszym niż pół godziny. Warto tu oczywiście dodać, że mowa jest o akumulatorze z pojemnością 4000 mAh, ponieważ sama deklaracja co do czasu tak naprawdę niewiele mówi na ten temat.

Oppo z ładowaniem 80 W

Oppo z ładowaniem 80 W

Firma nie spoczywa jednak na laurach. Kolejna wersja tech technologii, czyli SuperVOOC 3.0 ma zaoferować moc ładowania do 80 W. W porównaniu do 65 W taki skok nie wydaje się duży, ale to tylko pozory. To tak, jakby przyśpieszyć obecną technologię o QuickCharge 3.0 Qualcomma, które oferuje na wyjściu 15 W. Natomiast dla tych, którym na wyobraźnię lepiej działają procenty przytoczę deklaracje producenta mówiącą o wzroście prędkości ładowania o 18,75% w stosunku do 65 W mocy SuperVOOC 2.0. Oczywiście różne firmy prezentowały już szybsze technologie ładowania. Niedawno pisałem nawet o ładowarce Xiaomi z mocą do 120 W. Jednak jak na razie Oppo jako jedyne stosuje ładowarki o takiej mocy w produktach konsumenckich, co daje firmie pozycję lidera na tym rynku.

Zobacz też: Darmowy weekend z Rainbow Six Siege na PC i konsolach

SuperVOOC 2.0 oferuje napięcie 10 V i natężenie prądu 6,5 A. Kolejna generacja tej technologi powinna jednak nieco zmienić to podejście. Dalsze zwiększanie natężenia sprawi, że same kable, jak i piny i ścieżki obwodu zasilania na płytce drukowanej urządzenia będą musiały być bardzo grube, natomiast osiągnięcie 80 W w tym scenariuszu wymagałoby zastosowania natężenia 8 A. Tak duży prąd przy okazji sprzyja nagrzewaniu się urządzenia. Dlatego też rozsądek każe przypuszczać, że firma zdecyduje się na konfigurację 20 V/4 A, ewentualnie 12,3 V/6,5 A aby zachować kompatybilność ze starszą technologią. Pamiętajmy również, że firma wciąż pracuje nad tym rozwiązaniem. Do smartfonów trafi ono najszybciej w czwartym kwartale, chociaż powinniśmy się go spodziewać raczej na początku 2021 roku.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.