WhatsApp twierdzi, że naprawił problem, który polegał na wyświetlaniu numerów telefonów użytkowników w wynikach wyszukiwania Google. Jako pierwszy o tym problemie poinformował badacz bezpieczeństwa Athul Jayaram. Ujawnił on, że numery telefonów użytkowników WhatsApp, którzy korzystali z funkcji Click to Chat, były indeksowane w wynikach wyszukiwania. 

WhatsApp rozwiązał problem wycieku numerów telefonu

WhatsApp wyciek numerów telefonów rozwiązany
Fot. PixaBay

Funkcja Click to Chat pozwala użytkownikom na tworzenie linków z ich numerami telefonów w formie zwykłego tekstu. Według Jayarama, ponieważ linki nie mają pliku robot.txt w katalogu głównym serwera, nie mogą one powstrzymać Google lub innych botów wyszukiwarek przed zaindeksowaniem ich. Badacz stwierdził, że aż 300 tysięcy numerów telefonów mogło pojawić się w wynikach wyszukiwania Google, i można je znaleźć poprzez wyszukiwanie „site:wa.me”. Jak zauważa TechCrunch, Jayaram nie jest jedyną osobą, która odkryła ten problem. Pierwsze pogłoski na ten temat pojawiły się już w lutym, jednak nie były one zbyt dobrze udokumentowane. 

Zobacz też: Dzięki temu odkryciu Sztuczna Inteligencja w smartfonach wejdzie na nowy poziom

Według Facebooka prace nad naprawą tego błędu toczyły się od dawna. Natomiast numery telefonów znalezione przez Jayaram były starymi wynikami buforowanymi przez wyszukiwarkę. Powinny one wkrótce zostać usunięte, ponieważ wyszukiwarka kontynuuje ponowne indeksowanie stron internetowych i znajduje znacznik „no-index”. Nie zmienia to jednak faktu, że te numery wciąż tam są dostępne. Co gorsza, nawet kiedy zostaną skasowane, to osoby, które je zdobyły, tworząc w ten sposób bazę numerów, wciąż ją zachowają. Oczywiście fakt, że problem został rozwiązany, jest pozytywną wiadomością. Korzystanie z funkcji Click to Chat znów jest bezpieczne. Jednak osoby dotknięte tym nie tyle błędem, ile niedopatrzeniem nie znalazły się w ani trochę lepszej sytuacji.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.