Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nowy proces tworzenia dużych kawałków ultracienkiego, grafenu, który może prowadzić do powstania nowych klas urządzeń emitujących i zbierających światło. To istny przełom w badaniach. Naukowcy od lat poszukują lepszego sposobu na tworzenie dużych arkuszy cienkich, przezroczystych elektrod do stosowania w elektronice, takich jak ekrany komputerów i smartfonów oraz ogniwa słoneczne.

Nowa metoda hodowania grafenu

Nowa metoda hodowania grafenu

Dziś standardem jest tlenek cyny-indu (ITO) ze względu na jego przewodność elektryczną i przezroczystość optyczną. Sek w tym, że ma on swoje wady. Mianowicie ind jest bardzo drogim metalem. Grafen pojawił się jako główny kandydat do zastąpienia ITO, ponieważ jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym, jest bardzo cienki i niezwykle elastyczny. Sam grafen można hodować w laboratorium w procesie zwanym chemicznym osadzaniem par (CVD). Wykorzystuje on miedź jako warstwę nasienną, na której formuje się grafen.

Zobacz też: Poznaliśmy cenę i specyfikację średniopółkowego OnePlusa Z – będzie hit?

Problemem jest jednak to, że jest bardzo trudne do oddzielenia grafenu od miedzianego podłoża. Na tym etapie w arkuszach grafenu często pojawiają się wady, które zmniejszają przewodność elektryczną. Dzięki zastosowaniu warstwy buforowej składającej się z materiału polimerowego zwanego parylenem badacze wykazali zdolność do niezawodnego wytwarzania wielkopowierzchniowych arkuszy grafenu. Te jest znacznie łatwiej oddzielić od powierzchni wzrostu i nie ulegają przy tym uszkodzeniu. Oczywiście do rewolucji w elektronice użytkowej wciąż daleka droga. Jednak badania nad zastosowaniami tego materiału i potencjalną masową produkcją mogą teraz znacznie przyśpieszyć.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.