Rząd Wielkiej Brytanii jakiś czas temu ogłosił, że Huawei będzie mógł wybudować w ich kraju sieć 5G. Ostatnio jednak postanowił wycofać się z tej decyzji i z tego powodu szuka zastępstwa dla Chińczyków. To nie jest łatwe zadanie, zważywszy na fakt, iż Huawei jest najtańszym i najbardziej zaawansowanym technicznie dostawcą infrastruktury do budowy sieci. Mimo to władze UK się nie poddają. Obecnie prowadzą one rozmowy z Samsungiem i NEC.

Wielka Brytania z 5G od Samsunga?

Wielka Brytania z 5G od Samsunga

Firmy te miałyby zatkać dziurę, która pozostanie po usunięciu produktów Huawei z sieci telekomunikacyjnych w kraju. Rząd nakazał usunięcie wszystkich komponentów giganta. Oficjalnie jest to kwestia podyktowana bezpieczeństwem, nieoficjalnie elementem gry politycznej. Operator komórkowy BT rozpoczął korzystanie z urządzeń sieciowych firmy Ericsson, natomiast firma O2 udzieliła nowych zamówień firmie Nokia. Firma BT zobowiązała się już do usunięcia do 2023 roku wszystkich urządzeń sieciowych Huawei. Rząd Zjednoczonego Królestwa planuje także zakazać korzystania z podzespołów Huaweia w pozostałych sieciach. I to mimo faktu, że chińska firma uczestniczyła ostatnio w znaczących wysiłkach lobbingowych w Zjednoczonym Królestwie za pośrednictwem licznych inwestycji.

Zobacz też: Złośliwa aplikacja do pobierania z YouTube wciąż dostępna w wielu sklepach – natychmiast ją usuń!

Obecnie tylko Ericsson, Huawei i Nokia są w stanie dostarczyć sprzęt sieciowy typu end-to-end. Aby rozwiązać ten problem, firmy BT i Vodafone popierają specyfikacje otwartego standardu O-RAN na przyszłość, tak aby w tej samej sieci mogły być używane komponenty pochodzące od wielu dostawców. W tym właśnie celu Samsung mógłby wejść na rynek i dostarczać sprzęt sieciowy LTE i 5G firmom telekomunikacyjnym w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu koreański gigant miałby szansę stać się istotnym graczem na nowopowstałym rynku rozwiązań sieci najnowszej generacji. 

Źródło: Sammobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.