Na Androidzie można znaleźć wiele złośliwych aplikacji. Spora część z nich jest dostępna w Google Play, lecz jedna, o której pisaliśmy w zeszłym roku, na szczęście została już dawno skasowana z marketu giganta z Mountain View. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż można ją pobrać w wielu innych sklepach, dlatego warto przypomnieć o tym, by jej nie instalować, lub natychmiast usunąć, jeśli ktoś już z niej korzysta.

Złośliwa aplikacja do pobierania treści z YouTube, czyli Snaptube

Snaptube

Snaptube to bardzo popularna aplikacja do pobierania treści z YouTube, która jak się okazało, została stworzona po to, aby naciągać niczego nieświadomych właścicieli smartfonów z Androidem. W dużym skrócie cały mechanizm polega na sprytnie zaimplementowanych niewidocznych dla użytkownika reklamach, na których zarabiają twórcy, oszukując nie tylko osoby korzystające z aplikacji, a także reklamodawców. Jakby tego było mało, Snaptube potrafi manipulować kliknięciami, przez co może narazić użytkowników na bardzo wysokie koszta. Warto też wspomnieć, że apka potrafi dość mocno obciążyć smartfon, co może negatywnie wpłynąć na jego wydajność.

Zobacz także: Samsung robi wszystko co może, aby ładowanie smartfonów było ekologiczne

Snaptube z Google Play zniknęło już dawno, ale złośliwa aplikacja nadal jest dostępna w wielu sklepach. Wśród nich należy wymienić m.in. Galaxy Store, AppGallery od Huaweia czy GetApps Store będące własnością Xiaomi. Jeśli więc pobraliście opisywanego szkodnika, to jak najszybciej się go pozbądźcie – na rynku jest wiele aplikacji, które robią to samo, co Snaptube, choć z pominięciem działań na szkodę użytkownika. Więcej o Snaptube można przeczytać w tekście Michała.

Źródło: PhoneArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.