Naładowanie pojedynczego smartfona to bardzo tani proces, ponieważ zużywa on śmiesznie mało energii. Ile? No cóż, przy założeniu, że mamy do czynienia z akumulatorem 4000 mAh o napięciu 3,7 V to daje to nam jakieś 17,5 Wh i to już przy uwzględnieniu strat energii związanych z procesem ładowania. Sęk w tym, że aktywnych smartfonów na świecie są miliardy. Większość z nich jest przy okazji codziennie ładowanych. To przekłada się na naprawdę olbrzymie zużycie energii elektrycznej. Ta natomiast rzadko pochodzi ze źródeł odnawialnych. Samsung postanowił się pochylić nad tym problemem. Zwłaszcza że tylko wierzchołek góry lodowej.

Samsung i ekologiczne ładowanie smartfonów

Samsung i ekologiczne ładowanie smartfonów

Samsung chce, aby proces ten był jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Obejmuje to nie tylko nadanie priorytetu różnym technologiom oszczędzania energii, ale także ograniczenie stosowania potencjalnie szkodliwych substancji w procesie produkcji. Problemem jest także pozostawianie ładowarek w gniazdku. Wielu osobom wydaje się, że jeśli telefon nie jest podłączony, to one nie pracują. To jednak nie jest prawdą. Ładowarki te wciąż pobierają energię, dopóki są podłączone do sieci. Kampanie informujące o konieczności ich odłączenia przynoszą różny skutek i często krótkotrwały. Samsung postanowił więc mocno ograniczyć w ich przypadku zużycie energii. Udało mu się przy tym zejść do 20 mW, czyli wartości naprawdę szczątkowej. Oczywiście to wciąż nie oznacza, że powinno się pozostawiać ładowarki Samsunga w gniazdku. Jednak mocno to ogranicza potencjalne skutki.

Zobacz też: Oppo Band ma NFC i jest tanie – oto konkurent Xiaomi Mi Band 5

Podobnie jak zużycie energii w trybie czuwania, wydajność ładowania jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, jak bardzo technologia ładowania będzie przyjazna dla środowiska. W idealnych warunkach ładowarka produkowałaby 100 procent otrzymywanej mocy, osiągając 100-procentową efektywność energetyczną. To jednak nie jest możliwe. Ładowarki do smartfonów Galaxy oferują sprawność energetyczną na poziomie ponad 80 procent. Właśnie w ten sposób Samsung dba o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. To jednak wciąż nie wszystko, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Koreański producent stara się w miarę możliwości wykorzystywać do produkcji obudowy ładowarki plastik pochodzący z recyklingu. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ jednocześnie musi on spełniać restrykcyjne wewnętrzne normy bezpieczeństwa, jeśli chodzi o izolację elektryczną i ognioodporność. Mimo to producent jakoś daje sobie radę i nie jest to jego ostatnie słowo.

Źródło: Samsung

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.