Na początek dla porządku warto wyjaśnić, czym jest IMEI. Telefony są jednoznacznie identyfikowane za pomocą tego numeru. Składa się on z 15 cyfr, które są nadawane przez producenta urządzenia. Każdy telefon i smartfon powinien być pod tym względem indywidualny. To znaczy, że nie może być dwóch takich samych urządzeń z tym samym numerem. A przynajmniej teoretycznie. Okazało się bowiem, że ponad 13 tysięcy smartfonów Vivo ma identyczne numery IMEI.

Smartfony Vivo z tym samym IMEI

Smartfony Vivo z tym samym IMEI

Sprawa ujrzała światło dzienne w Indiach. Dochodzenie w sprawie smartfonów Vivo z tym samym numerem IMEI rozpoczęło się, gdy pewien podinspektor z miasta Meerut. Odkrył on, że numer w jego smartfonie został zmieniony, gdy ten wrócił do niego z centrum serwisowego w Delhi. Sprawa została wkrótce przypisana do zespołu komórek cybernetycznych Policji Meerut. W ciągu 5 miesięcy dochodzenie wykazało, że ponad 13 tysięcy smartfonów Vivo w różnych stanach Indii miał ten sam numer IMEI. W trakcie przesłuchania kierownik centrum serwisowego w Delhi twierdził, że nie dokonywano w nim żadnych zmian w tym zakresie.

Zobacz też: Ciemny motyw na Facebooku nareszcie gotowy? Pojawi się z innymi zmianami

Ponieważ manipulowanie numerem IMEI jest przestępstwem, policja wysłała zawiadomienie do indyjskiego przedstawiciela Vivo, Harmanjita Singha, zgodnie z sekcją 91 lokalnego kodeksu postępowania karnego. Vivo India nie skomentowało jeszcze tej sprawy. Wciąż nie jest znana przyczyna tego zdarzenia. Nie można więc wykluczyć, że problem dotyczy także innych regionów niż tylko Indie. Może on bowiem leżeć w samym oprogramowaniu smartfonów tego producenta, a nie manipulacji rzeczonego centrum serwisowego. Dlatego też właściciele smartfonów Vivo na całym świecie powinni mieć się na baczności, aby uniknąć przykrych niespodzianek w razie kontroli Policji. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.