W ramach naszej współpracy z Huawei wielokrotnie zaznaczamy, że brak dostępu do Sklepu Play nie oznacza, że zostajemy z pełni wykastrowanym urządzeniem z Androidem. System ten jest w pełni otwarty, więc różnorakich sklepów z grami i aplikacjami po prostu nie brakuje. O ile AppGallery rośnie na drugiego, najpoważniejszego gracza, tak w drodze są kolejni. Tym razem omówimy Epic Games Store, które zmierza nie tylko na Androida, ale również na iOS. Firma jest świadoma, że musi obrać jeden kierunek i nietrudno się domyślić, że będzie to market wyłącznie z grami.

Sklep Play to nie wszystko – dla graczy pojawi się Epic Games Store na Androida (i iOS)

Darmowe gry zwiększają sprzedaż na Epic
Fot. Epic Games Store

Epic Games Store w swoim obecnym wydaniu bardzo szybko stał się jednym z najpopularniejszych sklepów z grami. Niewątpliwie duże znaczenie ma tutaj rozdawanie hitów za darmo, co doskonale udowadnia GTA V. Gra ta nie jest najmłodsza, ale wciąż przyciąga ogromną uwagę. Co najważniejsze, Epic Games Store zarabia na tym. Czy podobnie będzie z mobilnym wydaniem sklepu? Prezes firmy oficjalnie zapowiedział, że są zainteresowani konkretnym atakiem Androida i iOS. Epic Games już wcześniej pokazywało się z niespotykanych ruchów, gdy Fortnite był oferowany poza Sklepem Play, aby zniwelować dodatkowe prowizje dla Google. Oczywiście niedawno ta jakże popularna gra battle royale ostatecznie trafiła do marketu Androida. Niemniej jeden tytuł to zdecydowanie za mało, aby otwierać własny sklep i to dla mobilnych graczy. Tutaj pojawia się kolejny zawodnik, jakim jest Tencent. Ta firma jest doskonale znana ze swoich topowych tytułów na smartfony. Oczywiście wśród nich jest również PUBG Mobile. Jednak nie brakuje także tytułów z takimi markami jak LEGO lub Dragon Ball.

Zobacz też: Poznajcie polską cenę Xiaomi Mi 10 Lite 5G.

Ekskluzywne gry to coś, co faktycznie może bardzo szybko sprawić, że Epic Games Store na Androida nie będzie tylko ciekawostką. Z czasem mogą dołączyć kolejne sklepy – w końcu spójrzmy na rynek PC, gdzie obok Steama i właśnie Epic Games Store o swój kawałek tortu walczy wiele usług agregujących gry. Czy podobnie będzie z iOS? Architektura tego systemu może pozwolić jedynie na stworzenie aplikacji, która będzie przekierowywać do App Store. Zawsze coś, ale jednak zasada działania zupełnie inna – certyfikację będą musiały przechodzić wszystkie tytuły.

Źródło: noteboockcheck

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.