Czy w aplikacji mObywatel będziemy mogli przechowywać nasze bilety na transport publiczny? Na to właśnie wskazują plany Ministerstwa Cyfryzacji. Pierwsze kroki w tym kierunku już zostały poczynione i swoje bilety w mObywatelu już wkrótce będą mogli trzymać mieszkańcy jednego z województw.

Bilety na transport publiczny w aplikacji mObywatel – kto pierwszy skorzysta?

mObywatel bilety na transport publiczny

Pierwsi w kraju swoje bilety w mObywatelu będą mogli przechowywać mieszkańcy Małopolski. Małopolska Karta Aglomeracyjna zostanie zintegrowana z aplikacją mObywatel. To efekt porozumienia, które zawarli marszałkowie województwa małopolskiego z ministrem cyfryzacji.

Jak informuje resort cyfryzacji, nową funkcję można określić jako bilet w telefonie. Dodatkowo, do systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej użytkownicy będą mogli zalogować się, korzystając z mTożsamości. Nowości mogą budzić zainteresowanie, ale pojawia się pytanie, co z mieszkańcami pozostałych województw. Czy oni także będą mogli przechowywać swoje bilety w mObywatelu? Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że jego resort prowadzi już rozmowy z kolejnymi samorządami na ten temat. Celem jest integracja systemów do obsługi biletów, które posiadają lokalne władze, z aplikacją mObywatel, z której mogą korzystać wszyscy Polacy. Minister przyznał, że takie rozwiązanie oznacza wygodę dla mieszkańców.

Czytaj także: Cena Xiaomi Mi 10 Lite 5G w Polsce – smartfon trafia do sprzedaży

Aplikacja mObywatel jest darmowa i zawiera kilka funkcji. Wśród nich znajdują się m.in. mTożsamość, mLegitymacja szkolna czy eRecepta. Do tej pory mObywatela zainstalowało 1,2 mln Polaków.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.