TSMC, czyli, największy kontraktowy producent półprzewodników na świecie, wkrótce stanie w obliczu znacznego spadku przychodów. Wszystko przez to, że traci swojego drugiego co do wielkości klienta w celu spełnienia wymogów odpowiednich dyrektyw Departamentu Handlu USA. Ten rosnący deficyt fiskalny spowodował obecnie znaczną niepewność co do losu istotnych planów TSMC w zakresie CAPEX, czyli planów inwestycyjnych w zakresie rozwoju.

Rozwój technologii TSMC znacznie zwolni

Rozwój technologii TSMC znacznie zwolni

Jeszcze w kwietniu TSMC zobowiązało się do osiągnięcia rekordowego poziomu CAPEX na 2020 rok, wynoszącego od 15 do 16 mld dolarów. Uzasadnienie tego posunięcia było solidne, biorąc pod uwagę fakt, że popyt na procesory pozostawał niezagrożony pomimo szerszej słabości gospodarczej, którą wywołała pandemia COVID-19. Scenariusz ten został jednak zburzony w maju, kiedy administracja Trumpa zablokowała dalsze dostawy dla Huaweia i jego filii HiSilicon. Ten krok ma daleko idące konsekwencje nie tylko dla Huaweia, ale także dla TSMC. W końcu chiński gigant jest drugim co do wielkości klientem TSMC, wnosząc aż 14-procentowy wkład w całkowite przychody firmy.

Zobacz też: Premiera ZTE Axon 11 4G – firma po cichu zaprezentowała model bez 5G

Konsekwencje mają jednak nie tylko charakter finansowy. Huawei i TSMC wynegocjowały zdolności i szczegóły produkcyjne związane z procesami technologicznymi 7 nm, 5 nm, a nawet 3 nm. Anulowanie tych planów na tym etapie może zakłócić nadrzędną strategię TSMC w odniesieniu do dalszych badań i rozbudowy zakładów produkcyjnych. Biorąc pod uwagę powagę obecnej sytuacji, wielu analityków obawia się, że TSMC obniży nakłady inwestycyjne w 2020 roku o 1,5 mld USD. Jako dowody potwierdzające, analitycy ci powołują się na źródła łańcucha dostaw, które twierdzą, że TSMC rzekomo odłożyło na później zamówienia na niektóre urządzenia procesowe dotyczące wyżej wymienionych procesów technologicznych. TSMC nie jest więc w żaden sposób zagrożone, jednak jego rozwój może znacznie zwolnić. Tak samo, jak ogólny rozwój technologii procesorowej, który jest nierozłączny z tą firmą.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.