Bezpieczeństwo technologii 5G samo w sobie nie budzi większych obaw wśród specjalistów. Owszem, jest podważane przez wszelkiej maści szarlatanów, jednak oni opierają swoją argumentację na teoriach spiskowych, niedopowiedzeniach, agresji słownej i straszeniu rozmówców. Ot, wiele emocji, zero faktów. Trudno więc traktować ich w jakikolwiek sposób poważnie. Istnieją jednak inne zagrożenia niż zdrowotne w przypadku, jeśli mamy do czynienia z kwestią przesyłu danych.

5G od Huaweia jest w pełni bezpieczne

5G od Huaweia jest w pełni bezpieczne

Mowa tu rzecz jasna o ochronie danych, które są przesyłane. USA ma w tej kwestii wiele do zarzucenia Huaweiowi. Jednak działanie Stanów Zjednoczonych można porównać do wyżej wspomnianych przeciwników 5G. Jest wiele emocji, sporo deklaracji i tona zastraszania i budzenia uczucia zagrożenia. I całkowity brak jakichkolwiek dowodów. Co więcej, niezależny audyt udowodnił już, że rozwiązania Huaweia są w pełni bezpieczne. Nie brakuje jednak osób, które nie rozumieją procedur stojących za takimi badaniami. Uważają one, że nie jest on wiarygodny, ponieważ zlecił go sam zainteresowany. To oczywisty błąd wynikający z niewiedzy. Zlecanie badań zewnętrznym firmom jest normą w branży, a jakiekolwiek przekłamania oznaczałyby koniec danej firmy audytorskiej.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Zobacz też: Miesiąc HBO GO za darmo dla klientów Plusa – oto, jak aktywować usługę

Pojawiły się jednak kolejne dowody na to, że sieć 5G od Huaweia jest w pełni bezpieczna. Otóż otrzymał on certyfikat oceny zgodności (EAL) Common Criteria (CC) na pioziomie 4+ za swoje produkty 5G. Warto dodać, że Huawei jest pierwszym dostawcą rozwiązań sieciowych z takim certyfikatem. 

Huawei uważa, że zaufanie musi opierać się na faktach, fakty muszą być weryfikowalne, a weryfikacja musi być oparta na wspólnych standardach. Certyfikacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwiązywania niejasności związanych z bezpieczeństwem. Przyznanie pierwszego na świecie certyfikatu 5G CC EAL4+ po raz kolejny pokazuje naszą determinację do dostarczania rozwiązań 5G spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa i ustanawia punkt odniesienia dla innych firm, które również chciałyby osiągnąć status zaufanego dostawcy.

— Stwierdził w komunikacie Rafał Jaczyński, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa Huawei na rejon Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej.

Okazuje się więc, że Huawei ma obecnie najwięcej dowodów na bezpieczeństwo swoich rozwiązań spośród wszystkich innych dostawców.

Źródło: Huawei
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.