Prywatne sieci 5G

Oto firmy z największym wkładem w rozwój sieci 5G w 2020 roku

2 minuty czytania
Komentarze

Wydawałoby się, że technologia 5G jest już w pełni ukończona. Nic jednak bardziej mylnego. Cały świat intensywnie inwestuje w badania i rozwój sieci najnowszej generacji, tak aby wycisnąć z jej potencjału tyle, ile tylko się da. Albo i jeszcze więcej. Liderami na tym polu, jak widać na poniższej grafice są kraje azjatyckie. Tuż pod nimi znajdują się państwa z Europy, a dokładniej ze Skandynawii. Zaskakująca może być pozycja USA na tym polu. Firmy z tego kraju znajdują się na szarym końcu tabeli. 

Rozwój 5G w 1Q 2020

Rozwój 5G w 1Q 2020

Liderem w ilości złożonych wniosków patentowych bezapelacyjnie pozostaje Huawei. Chiński gigant złożył w tym roku łącznie 3 147 standardowych patentów 5G (SEPs), z których ponad 2000 zostało przyznanych. Tym samym Huawei znalazła się na pierwszym miejscu pod względem liczby zgłoszeń SEP wśród przedsiębiorstw 5G na świecie. Warto jednak zauważyć, że około 1200 z nich zostało zatwierdzonych. Nie oznacza to jednak, że pozostałe zostały odrzucone. Znaczna część z nich wciąż czeka na certyfikację. Skoro już jesteśmy przy Chińczykach, to ZTE także ma na tym polu olbrzymi udział. Obydwaj producenci odpowiadają łącznie za 34 procent wszystkich zgłoszeń patentów 5G na świecie. 

Zobacz też: Polacy pokochali aplikację InPost – firma świętuje jej niesamowite wyniki

Znacznie ciekawiej wygląda jednak kwestia patentów zatwierdzonych. Tutaj niekwestionowanym liderem jest koreański Samsung. Chociaż tuż za nim jest fińska Nokia. Obydwie firmy starają się wykorzystać obecną sytuację i zaistnieć na rynku. Obie też mają specyficzne problemy. Samsung jest zupełnie nowym graczem, który zaczyna jakoby od zera. Nokia natomiast musi sobie poradzić ze zbyt skomplikowaną i drogą technologią stosowaną w jej rozwiązaniach. Najgorzej w całym zestawieniu prezentuje się amerykański Intel. Warto jednak zaznaczyć, że sam fakt, iż znajduje się on na tej liście, mówi o jego dużym udziale. Nad technologią 5G pracuje bowiem przynajmniej kilkaset firm. Powyższa grafika prezentuje natomiast samą czołówkę.

Źródło: Gizmochina, statista

Motyw