5G w Orange stanie się faktem już 1 lipca, choć nie mówimy tutaj do końca o prawdziwym 5G. Obecnie prowadzone są ostatnie prace nad tym, by skończyć modernizację sieci. Ta pozwoli na uruchomienie usługi na 1600 stacjach bazowych. #hello5G będzie dostępne na początku w największych miastach Polski, a w tym m.in. w Warszawie, Łodzi czy Krakowie i Katowicach.

5G w Orange – oto #hello5G

5G w Orange
Fot. #hello5G w Orange

5G w Orange zostanie uruchomione w paśmie 2100 MHz, czyli paśmie, które obecnie wykorzystywane jest w 4G LTE. Nie mówimy więc tutaj jeszcze o prawdziwym 5G, ale ze względu na anulowanie aukcji na pasma sieci w Polsce, na to jeszcze chwilę poczekamy. Pierwszym operatorem, który zdecydował się na taki ruch, był Plus, a teraz przyszła pora na pomarańczowego dostawcę usług.

Orange Polska zawsze oferuje klientom indywidualnym i biznesowym usługi łączności oparte na sieciach najnowszych generacji: światłowodach, 4G, wkrótce również 5G. Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. – To zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji – dodaje

Zobacz też: Orange na kartę z ciekawą ofertą dla nowych klientów

Operator nie zamierza jednak poprzestać na #hello5G. Już przygotowuje się do wprowadzenia usługi na pasmach 3,5 GHz oraz 26 GHz. Na to jednak chwilę jeszcze poczekamy. To taki przedsmak prawdziwego 5G w Orange, co widać nawet w samej nazwie usługi. Przynajmniej firma nie udaje, co jest miłą odmianą.

Źródło: Orange Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.