ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SMS od INPOST oszustwo

SMS od INPOST – oszustwo na wyższym poziomie, bo przez 0

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

SMS od INPOST to nic nadzwyczajnego, a szczególnie teraz, kiedy usługa cieszy się tak ogromną popularnością. To jednak sprawia, że oszuści coraz częściej starają się wykorzystać usługę do tego, by nieświadomych klientów „zmusić” do tego, by ci sami udostępnili im wrażliwe dane. Jak donosi Niebezpiecznik, pojawiła się nowa forma oszustwa, która jest wyjątkowo sprawnie przygotowana i potrzeba odrobiny uwagi, by dopatrzyć się problemów.

SMS od INPOST, ale przez 0

SMS od INPOST oszustwo
Fot. Niebezpiecznik

SMS od INPOST, który mógł dotrzeć do skrzynki odbiorczej niektórych osób, wygląda wyjątkowo. Oczywiście nie został on wysłany przez firmę, która dostarcza paczki do paczkomatów, ale przez oszustów. W pierwszej chwili można się nawet nie zorientować, że coś jest nie tak, a to dlatego, że INPOST napisano nie przez „O”, ale przez „0”, czyli INP0ST. Jeżeli szybko czytamy wiadomość, możemy się łatwo pomylić. W treści pojawia się jednak coś, co sprawia, że powinna zapalić się nam „czerwona lampka ostrzegawcza”.

Klient zostaje poproszony tam o przejście na stronę internetową, by tam pobrać aplikację potrzebną do odbioru paczki. Mówienie o nowej wersji aplikacji INPOST może spowodować, że część osób kliknie stronę o dziwnym adresie. Po przekierowaniu, naszym oczom okazuje się dość sprawnie przygotowana witryna, która zachęca do pobrania aplikacji na smartfona. To chyba oczywiste, ale podkreślmy – NIE POBIERAMY APLIKACJI Z NIEZAUFANYCH ŹRÓDEŁ. W tym przypadku także tego nie robimy. Jeżeli tak się stanie, na telefonie pojawi się złośliwy plik apk, który będzie w stanie przechwytywać SMS z naszego banku. Zdecydowanie warto uważać, a co więcej, ostrzec naszych znajomych, by ci przypadkiem na oszustwo się nie nabrali.

SMS od INPOST oszustwo
Fot. Niebezpiecznik

Zobacz też: Roboty pojawiają się w restauracjach, bo koronawirus

To nie pierwszy raz, kiedy wysyłany jest SMS od INPOST, gdzie oszuści podszywają się pod markę. Pojawiały się już wiadomości, gdzie proszono klientów firmy o uregulowanie dodatkowej płatności, bo inaczej przesyłka nie zostanie dostarczona. Chyba nie musimy tutaj dodawać, że to także oszustwo.

Źródło: Niebezpiecznik

Sprawdź najnowsze wpisy