ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
AMD Ryzen dla Chromebook

AMD Ryzen dla smartfonów – Qualcomm będzie miał się czego obawiać

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Intel kilka lat temu próbował zaistnieć na rynku smartfonów. Z dość mizernym skutkiem. Implementacja architektury x86 na tak małych urządzeniach okazała się niewypałem. Chociaż uczciwie muszę przyznać, że Asus miał w swojej ofercie kilka interesujących smartfonów napędzanych układami Niebieskich. W 2020 roku AMD idzie dawną drogą swojego największego rywala. Jednak Czerwoni nie zamierzają popełnić jego największych błędów.

AMD Ryzen dla smartfonów

AMD Ryzen dla smartfonów

Gigantyczna popularność firmy AMD w segmencie PC dzięki procesorom Ryzen jest w pełni zasłużona. Stosunek ceny do możliwości jest niesamowity. Natomiast zintegrowane układy graficzne Vega pozwalają w przyjemną rozgrywkę w nawet wymagające tytuły. Kilka lat temu granie na integrze brzmiało jak szaleństwo. Teraz gram w Wiedźmina 3 na średnio-wysokich przy około 40 FPS. Co prawda przy 720p, ale jednak na zintegrowanej grafice! Dziś natomiast AMD chce wkroczyć na rynek smartfonów. Oczywiście sukcesy na rynku PC nie oznaczają, że smartfonowy Ryzen będzie sukcesem. Jednak to, co wiadomo o Ryzenie C7, czyli pierwszym układzie Czerwonych na ten rynek dają już taką nadzieję.

Zobacz też: Ponad 50 nowości na Netflixie na początek tygodnia. Zapoznaj się ze wszystkimi!

AMD Ryzen C7 ryzenem będzie tylko z nazwy. Dla wielu osób to może okazać się wielkim rozczarowaniem. Według mnie to jednak rozsądna decyzja. Intel już się sparzył na układach x86 dla smartfonów. AMD nie popełni tego błędu i postawiło na rdzenie ARM. Nie byle jakie, bo te najnowsze i najwydajniejsze, chociaż zmodyfikowane przez Czerwonych. Ich nowy układ ma się opierać na aż dwóch rdzeniach Gaugin Pro o taktowaniu 3 GHz, które bazują na najnowszym Cortex-X1. Warto tu podkreślić, że samo ARM zakładało użycie pojedynczego rdzenia tego typu w procesorach przyszłości. Jest to najwydajniejsza jednostka obliczeniowa w całej architekturze ARM. Towarzyszyć mają im dwa rdzenie oparte na Cortex-a78 z taktowaniem 2,6 GHz oraz cztery rdzenie niskiej mocy oparte na Cortex A55 działającym na częstotliwości 2 GHz. Jeśli chodzi o przetwarzanie grafiki, to ma za nią odpowiadać mobilny Radeon. Nie zabraknie także obsługi 5G. Całość zostanie wyprodukowana przez TSMC w procesie 5 nm. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy