Nowe menu w Android 11 zostało częściowo ujawnione przez XDA-Developers w momencie, kiedy pojawiło się pierwsze Developers Preview nowego systemu. Teraz możemy spojrzeć na nie trochę dokładniej i zobaczyć, jak będzie działało. Widać, że Google ma całkiem ciekawy pomysł na to, jak lepiej połączyć smartfona z całym systemem IoT naszego domu. Jednak zmiany mogą nie spodobać się wszystkim, którzy do pewnych rozwiązań już się przyzwyczaili.

Nowe menu w Android 11

Nowe menu w Android 11
Fot. Wygląd nowego menu w Android 11 / Mishaal Rahman

W weekend Google poinformowało, że przesuwa pokaz Android 11 beta. Tym samym wszyscy musimy dalej czekać na pokaz możliwości systemu, który co chwila jest przesuwany. Wcześniej z powodu obawy przed koronawirusem, a teraz ze względu na zamieszki w Stanach Zjednoczonych. Jednak niektóre informacje o nowościach w Android 11 i tak się pojawiają, a teraz „odgrzebano” kolejną. Nowe menu w Android 11, które wywoływane będzie przez przycisk Power, będzie dość solidnie przemodelowane. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej może powodować pewne zamieszanie.

Pierwsze wrażenie może być takie, że menu wywoływane przez przycisk Power, jest mocno… chaotyczne. Funkcje wyłączania, restartu czy kontaktów alarmowych przeniesione zostały na górę ekranu. Pod nimi znalazło się miejsce na podpięte do konta karty, które będzie można wybierać z poziomu menu. Google wprowadziło już taką możliwość w swoich Pixelach, ale wygląda na to, że ta będzie dostępna także dla innych sprzętów. Poniżej znajdzie się coś jeszcze, co może być wyjątkowo użyteczne dla osób, które mają podpięte sprzęty IoT w swoim domu czy biurze. Dodatek nazywa się „Quick Controls”.

Zobacz też: Galaxy Watch z obrotowym pierścieniem powróci?

To zbiór „kafelków”, które można dodawać do menu i tym samym z jego poziomu, zarządzać urządzeniami IoT. Można będzie włączać czy wyłączać światła w domu, decydować o zasłonięciu żaluzji itd. Co więcej, wiele wskazuje na to, że z tego poziomu, będzie można uzyskać podgląd z tego, co dzieje się na podłączonych do systemu kamerach. Dalej mówimy tutaj o rzeczach „wyciągniętych z kodu”, ale skoro Google przesunęło premierę Androida 11, trzeba się cieszyć, choć z tego.

Źródło: AndroidPolice / Twitter XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.