Samsung jest jednym z nielicznych producentów smartfonów zdolnych do projektowania własnych procesorów. Niedawno firma ogłosiła Exynos 880 ze wbudowanym modemem 5G dla nieco droższych średniaków. Teraz, po cichu producent umieścił na swojej stronie internetowej układ o nazwie Exynos 850. Ten zadebiutował bez większej pompy, tak jakby firma się go nieco wstydziła. Jednak patrząc na jego specyfikację, to naprawde nie ma powodów, aby go ukrywać.

Samsung Exynos 850

Samsung Exynos 850

Jeśli nazwa ta wyda wam się znajoma to nic dziwnego. Procesor ten trafił do Samsunga Galaxy A21s, który już miał swoją premierę. Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy nowy procesor pojawia się w smartfonie jeszcze przed swoim oficjalnym debiutem. Biorąc jednak pod uwagę, że dzieje się to w ramach jednej firmy taki ruch nie powinien dziwić. Wskazuje to jednak, że Exynos 850 nie jest procesorem przeznaczonym na sprzedaż konkurencji. To bardziej, coś, co ma zapewnić sukces sprzedażowy tanim średniakom koreańskiego giganta, do których zalicza się wyżej wspomniany smartfon. 

Zobacz też: „W ogóle mnie to nie zaskoczyło” – wiceminister cyfryzacji komentuje podpalenia masztów

Nowy Exynos 850 jest układem wykonanym w procesie 8 nm. Składa się on z ośmu rdzeni ARM Cortex-A55, które są taktowane z częstotliwością do 2 GHz. Za obróbkę grafiki odpowiada w nim układ GPU ARM Mali-G52. Jeśli chodzi o kompatybilność sprzętową, procesor ten może obsługiwać wyświetlacz Full HD+ (2520×1080 pikseli), pamięć operacyjną LPDDR4x i pamięć masową eMMC 5.1. Jeśli zaś chodzi o aparaty, to może on obsłużyć podwójną konfigurację 16 MPx + 5 MPx lub 21,7 MPx pojedynczego aparatu. Tak samo sprawa wygląda w przypadku obiektywu z przodu. Jest to dość dziwna informacja, biorąc pod uwagę, że Galaxy A21s został wyposażony w przetwornik 48 MPx. Możliwe jednak, że maksymalna rozdzielczość zdjęć przez niego oferowanych będzie wynosiła 12 MPx. Jeśli chodzi o kwestie łączności, to układ obsługuje Cat.7 LTE DL (downlink), Cat.13 UL (uplink), Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, Radio FM. Nie zabrakło także wsparcia dla systemów nawigacji satelitarnych takich jak GPS, GLONASS, BeiDou i Galileo. UkładExynos 850 jest obecnie produkowany masowo i dlatego możemy spodziewać się, że będzie napędzal więcej smartofnów Samsung Galaxy serii A i M.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.