Star SpaceX Crew Dragon planowo miał odbyć się w ostatnią środę, ale na przeszkodzie stanęła pogoda. Start misji załogowej został przełożony dopiero 17 minut przed godziną zero. Wygląda na to, że dzisiejsze wydarzenie przebiegnie bez problemów. To ważny dzień dla nauki i biznesu. Po raz pierwszy na orbitę okołoziemską ma wyruszyć misja załogowa, która została sfinansowana z prywatnych środków.

Start SpaceX Crew Dragon

Start SpaceX Crew Dragon
Fot. Plan lotu Crew Dragon

Crew Dragon to pierwszy tego typu pojazd, który wyniesie ludzi na orbitę okołoziemską. Pierwszy taki, który w większości został sfinansowany przez prywatną firmę. Wprawdzie NASA dorzuciła się do samego projektu, ale za jego kształt odpowiada SpaceX. Przypomnijmy, że to firma założona w 2002 roku przez Elona Muska. Od lat inżynierowie ze SpaceX pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają ułatwić loty w kosmos.

Dzisiejsza misja jest też pierwszym od 10 lat lotem załogowym, który odbywa się z terytorium Stanów Zjednoczonych. Statek wystartuje z Przylądka Canaveral na Florydzie. Z tego miejsca swój lot zaczynał m.in. Apollo 11, który wylądował na Księżycu w lipcu 1969 roku. Wprawdzie start SpaceX Crew Dragon nie jest tak przełomowym dla historii ludzkości wydarzeniem, ale jest wyjątkowo ważny dla przyszłości prywatnych lotów załogowych w kosmos.

Zobacz też: Premiera Android 11 beta przełożona

Start SpaceX Crew Dragon

Na pokładzie Crew Dragon znajdą się tylko dwie osoby. Jednak Bob Behnken oraz Doug Hurley to profesjonaliści, którzy mają za sobą już podobne loty. Obaj mają już za sobą loty wahadłowcami, co nie zmienia tego, że przed nimi trudne zadanie. Szanse powodzenia misji są duże, ale zawsze istnieje niebezpieczeństwo wypadku. Start SpaceX Crew Dragon na ich misję Demo-2, został zaplanowany na dziś (30 maja) na godzinę 21:22. Wydarzenie można oglądać na żywo na kanale YouTube NASA (powyżej macie link) oraz SpaceX. Trzymamy kciuki, żeby astronauci bezpiecznie dolecieli do ISS i wszystko tym razem poszło zgodnie z planem.

Źródło: SpaceX / NASA

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.