Samsung niedawno zakończył postprodukcję swojego nadchodzącego flagowego procesora Exynos 992. Najnowsze informacje z Korei Południowej ujawniają, że masowa produkcja nowego układu 5G rozpocznie się w sierpniu 2020 roku, czyli już za nieco ponad dwa miesiące. To oznacza, że flagowa jednostka giganta może znacznie wyprzedzić inne procesory następnej generacji. Zwłaszcza że pomimo dość szybkiej premiery będzie się ona opierała o najnowocześniejsze rozwiązania na rynku.

Samsung Exynos 992 z Cortex-A78

Samsung Exynos 992 z Cortex-A78

Istotną sprawą jest tutaj fakt, że Exynos 992 zostanie wykonany w procesie litograficznym 5 nm Samsunga. TSMC właśnie rozpoczął wdrażanie tego typu układów. W tym właśnie procesie zostaną wykonane Apple A14 i Kirin 1020 od Huaweia. Jednak Samsung ma pewną przewagę i nad tymi procesorami. Są nimi zastosowane rdzenie. Okazuje się bowiem, że Exynos 992 może być pierwszym procesorem, w którym znajdą się najnowsze rdzenie ARM, czyli Cortex-A78. To właśnie na nich będą bazowały przyszłe flagowe układy lub przynajmniej na rdzeniach będących ich modyfikacją. Jeśli zaś chodzi o układ graficzny, to Samsung zdecydował się sięgnąć po kolejną ze świeżych premier ARM, czyli Mali G78. 

Zobacz też: Samsung dementuje plotki – produkcja Galaxy S20 ma się świetnie

Dla porównania obecny flagowy procesor mobilny Qualcomma, czyli Snapdragon 865, wykorzystuje niestandardową wersję rdzeni ARM Cortex-A77 i Cortex-A55 do zadań wymagających małej mocy. Możemy więc oczekiwać, że Exynos 992 będzie rywalizował ze Snapdragonem 875. Z drugiej strony Qualcomm może się zdecydować na zastosowanie w nim rdzenia Cortex-X1, co zostawiłoby konstrukcję opartą na A77 daleko w tyle. Krążą plotki, że Galaxy Note20 może być pierwszym smartfonem z nowym procesorem Samsunga. Mówiąc szczerze, to raczej mało prawdopodobny scenariusz. Exynos 992 został dopiero ukończony, natomiast Note20 jest w trakcie certyfikacji. Jednak możliwe, że w niedalekiej przyszłości pojawi się jakiś wariant z tej serii z nowym układem.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.