ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
apel o ściganie niszczących maszty

„Brak reakcji doprowadzi do tragedii” – apel o ściganie osób niszczących maszty telekomunikacyjne

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) wystosowała apel o ściganie osób niszczących maszty telekomunikacyjne. Instytucja ta chce również wyciągania konsekwencji od ludzi szerzących dezinformację na temat powiązania promieniowania elektromagnetycznego z powstawaniem chorób. Zdaniem PIIT, brak zdecydowanej reakcji na działania osób dopuszczających się takich zachowań doprowadzi do tragedii.

Apel PIIT o ściganie osób niszczących maszty telekomunikacyjne – kto jest jego adresatem?

apel o ściganie niszczących maszty

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ze swoim apelem zwraca się do rządu, samorządów, a także do organów ścigania. PIIT zwraca uwagę na to, że przypadki niszczenia urządzeń telekomunikacyjnych to przestępstwa, których sprawcy nie mogą pozostać bezkarni. Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciwko infrastrukturze o charakterze krytycznym – twierdzi Izba.

Wczoraj informowaliśmy o tym, że maszty telekomunikacyjne płoną w Polsce. Zjawisko to wywołało entuzjazm części internautów, w tym asystenta posła na Sejm RP. Jeden z podpalonych masztów miał należeć do Play – operator odniósł się już do sprawy. PIIT apeluje o zdecydowane działania w związku z niszczeniem infrastruktury operatorów. Izba określa takie przypadki jako kryminalną działalność. PIIT zwraca także uwagę na to, że brak sprawnej infrastruktury sieci bezprzewodowych uniemożliwi skuteczne działanie systemów ratunkowych. Pozostanie biernym to przyzwolenie na stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi,
np. gdy nie będzie można wezwać służb ratowniczych
– twierdzi PIIT.

PIIT o dezinformacji na platformach społecznościowych

Instytucja apeluje także do platform społecznościowych o reakcję na nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniane przez niektórych użytkowników. Część osób dostrzega powiązanie między epidemią koronawirusa a rozwojem sieci komórkowych i dzieli się swoimi spostrzeżeniami w sieci. Zdaniem PIIT, fałszywe przekazy zyskują obecnie większy rozgłos, niż kiedykolwiek wcześniej, a osoby wprost nawołujące do popełniania przestępstw pozostają bezkarne. PIIT zwraca uwagę na to, że obiektem agresji staje się nie tylko infrastruktura, ale też ludzie przy niej pracujący. Izba przypomina, chociażby o nielegalnej próbie zniszczenia masztu w Krakowie w zeszłym roku. To może oznaczać, że dojdzie w końcu do tragedii, w której zginie człowiek – argumentuje PIIT.

apel o ściganie niszczących maszty

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zwraca również uwagę na to, że w Polsce są obserwowane działania dezinformacyjne podobne do tych, które występują w Wielkiej Brytanii. Tam doprowadziły one do podpaleń masztów 5G. PIIT twierdzi, że obecne działania, takie jak oznaczanie w mediach społecznościowych treści z nieprawdziwymi informacjami, są nieskuteczne, ponieważ skala dezinformacji jest bardzo duża, a epicentrum szerzenia fake newsów są zamknięte grupy.

Nie tylko apel o ściganie osób niszczących maszty – PIIT zwraca także uwagę na rolę edukacji

Zdaniem PIIT, aby zatrzymać cały proceder dezinformacji i niszczenia infrastruktury, nie wystarczy pociągnięcie sprawców przestępstw do odpowiedzialności karnej. Izba proponuje działania o charakterze edukacyjnym. Autorzy wystosowanego apelu zachęcają także, by czerpać informacje na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego z wiarygodnych źródeł, takich jak m.in. witryny rządowe czy Światowej Organizacji Zdrowia.

Czytaj także: Samodezynfekujaca się maska z portem USB – nie dla właścicieli iPhone

Z całą treścią wystosowanego apelu można zapoznać się na stronie internetowej PIIT. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji to platforma firm działających na rzecz cyfrowej transformacji gospodarki oraz modernizacji państwa. Wśród członków Izby znajdują się podmioty prowadzące działalność gospodarczą w branży teleinformatycznej. PIIT zajmuje się m.in. upowszechnianiem innowacji korzystnych dla społeczeństwa, a także reprezentowaniem interesów gospodarczych firm przemysłu teleinformatycznego.

źródło: PIIT

Sprawdź najnowsze wpisy