ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nawigacja w Google Maps

Nawigacja w Google Maps brzmi już inaczej – bez lektora, to nie to samo

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Nawigacja w Google Maps przez ostatnie kilkanaście lat przemawiała do użytkowników głosem Jarosława Juszkiewicza. To ceniony lektor oraz dziennikarz, który do tej pory mógł się części użytkowników aplikacji Google Maps kojarzyć ze słowami „Kieruj się na południe”. Teraz zamiast niego, usłyszymy automat, który jak przystało na tego typu rozwiązania, nie brzmi zbyt przyjemnie.

Nawigacja w Google Maps bez lektora

Nawigacja w Google Maps jest stale rozwijana i pojawiają się w niej nowe funkcje. Jednak nie każda zmiana sprawia, że użytkownicy są z niej zadowoleni. Tak jest też w tym przypadku, bo przecież przez 13 lat słuchało się jednego, znajomego głosu, a jego zmiana może powodować pewien dyskomfort. Od kilku dni w aplikacji Google Maps, głos Juszkiewicza został zastąpiony tym, generowanym przez automat. Słucha się go zdecydowanie mniej przyjemnie, choć można się do tego przyzwyczaić. Juszkiewicz na YouTube umieścił nawet specjalny film, na którym „żegna” się z użytkownikami Google Maps, ale to nie oznacza, że nie usłyszymy go już w żadnej nawigacji. Lektora można słuchać w produkcie konkurencji, a konkretniej w Yanosiku.

Skąd taka zmiana w Google Maps i to po tylu latach? Cóż, firma coraz mocniej stawia na swojego Asystenta Głosowego, a ten będzie integrowany z coraz większą liczbą aplikacji. Mapy nie są tutaj wyjątkiem, a i w nich mają zacząć pojawiać się nowe wskazówki odnośnie nawigacji. Możemy nie usłyszeć już konkretnych kierunków, ale np. polecenie, żeby skręcić za konkretnym budynkiem (np. szkoły czy kościoła). Kolejnym powodem zmiany lektora, mogą być oszczędności. W końcu w dłuższej perspektywie taniej jest korzystać z takiego rozwiązania, niż dogrywać co jakiś czas nowe kwestie.

Zobacz też: Nowa aktualizacja dla smartfonów Huawei przynosi m.in. asystenta

Do zmiany lektora w nawigacji Google Maps trzeba się będzie przyzwyczaić lub zwyczajnie poszukać innego rozwiązania. Tych na szczęście na rynku nie brakuje.

Źródło: Google / YouTube

Sprawdź najnowsze wpisy