Bank Pekao poinformował dzisiaj, że jako pierwszy bank w Polsce wdraża obsługę e-dowodów. Oznacza to, że klienci, którzy udadzą się do stacjonarnych oddziałów Pekao, będą mogli potwierdzić swoją tożsamość właśnie dowodem elektronicznym. Pozwolą na to specjalne czytniki.

Pekao wdraża obsługę e-dowodów – co to zmieni?

Bank twierdzi, że wdrażając obsługę dowodów elektronicznych, spełnia oczekiwania klientów. Wykorzystanie możliwości e-dowodów ma wpłynąć na bezpieczeństwo środków finansowych, jak i danych osobowych klientów. Pekao przyznaje jednak, że takie rozwiązanie jest również ułatwieniem dla pracowników banku, w tym doradców.

pekao wdraża obsługę e-dowodów

Dzięki e-dowodom tożsamość klienta ma być potwierdzana w łatwiejszy sposób, poprawić ma się także autoryzowanie transakcji. Po zeskanowaniu elektronicznego dowodu doradca w banku zobaczy na monitorze zdjęcie posiadacza dokumentu. Dane klienta takie jak numer PESEL będą szybko odczytane, przez co pracownik banku bez przeszkód odnajdzie klienta w systemie i nie będzie musiał wielokrotnie przepisywać tych samych danych podczas wykonywania różnych operacji. W założeniu ma to poprawić bezpieczeństwo, eliminując sytuacje, w których potencjalnie może dojść do pomyłki. Dowód elektroniczny po umieszczeniu w czytniku jest automatycznie sprawdzany w bazach zewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki temu bank wie, czy dokument jest aktualny i czy jego właściciel go nie zastrzegł. Obsługa e-dowodów już funkcjonuje w 31 oddziałach Pekao w największych polskich miastach. W najbliższym czasie nowy sposób identyfikacji klientów ma trafić także do innych oddziałów Pekao.

Czytaj także: W banku ING założymy konto robiąc sobie selfie

Dowody elektroniczne bezpłatnie wydają urzędy miast oraz gmin na terenie Polski. Dane widoczne na blankiecie są jednocześnie zapisane w postaci cyfrowej. W e-dowodzie są też zawarte specjalne certyfikaty, umożliwiające m.in. identyfikację osoby posługującej się nim.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.