Poczta Polska ostrzega swoich klientów przed działaniami, które stosują cyberprzestępcy. W ostatnim czasie państwowy operator przesyłek otrzymuje znacznie więcej informacji od klientów, którzy zgłaszają przypadki phisingu (metody oszustwa, w której ktoś podszywa się pod jakąś instytucję, by wyłudzić np. dane lub pieniądze).

Co robią cyberprzestępcy, przed którymi ostrzega Poczta Polska?

Poczta Polska w wydanym przez siebie komunikacie opisała 3 najczęściej spotykane schematy oszustw. W przypadku każdego z nich cyberprzestępcy podszywają się pod operatora przesyłek i w jakiś sposób kontaktują się z klientami spółki.

poczta polska cyberprzestępcy

Pierwszy typ oszustw opartych na phisingu to fałszywe wiadomości o zatrzymaniu przesyłki do dezynfekcji. Tego typu fałszywe SMS-y otrzymywali też klienci InPostu. Oszuści wysyłają wiadomość z informacją mówiącą, że przesyłka została zatrzymana do dezynfekcji. Żeby listonosz/kurier dostarczył nam przesyłkę, rzekomo konieczne jest uiszczenie niewielkiej opłaty (np. ok. 1 zł). W SMS-ie podany jest link, który teoretycznie pozwala dokonać płatności. W rzeczywistości podlinkowane strony do pośrednika w płatnościach, jak i banku, są fałszywe. Oszuści monitorują reakcję ofiary i wykorzystując wpisywane przez nią dane na fałszywych stronach, mogą pozbawić ją pieniędzy. Kolejna forma oszustwa to fałszywe maile. Cyberprzestępcy, podszywając się pod Pocztę Polską, wysyłają wiadomości, które mogą mieć np. niebezpieczne załączniki. Ostatni schemat działania oszustów, przed którymi ostrzega państwowy operator przesyłek, to fałszywe konkursy, które rzekomo miałaby organizować poczta.

Czytaj także: Poczta Polska jednak może skanować nasze listy, ale raczej nie mamy się czego obawiać

Poczta Polska radzi, by nie otwierać podejrzanych wiadomości, nie klikać znajdujących się w nich linków ani nie pobierać załączników. Operator przesyłek przypomina również, że nie są pobierane żadne opłaty za dezynfekcję przesyłek. W komunikacie pada nawet takie stwierdzenie: Poczta Polska przypomina, że przesyłki, jakie obsługuje, są bezpieczne i nie ma potrzeby ich dezynfekcji. Poczta Polska prosi klientów, którzy spotkali się z jakąś formą oszustwa związaną z podszywaniem się pod pocztę, by powiadomili policję oraz o dokonali zgłoszenia na adres [email protected].

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.