Kalkulatory graficzne Texas Instruments to tak naprawdę pełnoprawne komputery, chociaż o dość małych osiągach. Zgromadziły one jednak wokół siebie całą rzeszę hobbystów, którzy piszą na nie aplikacje. Dlatego też znajdziemy na nie programy, które jeszcze bardziej ułatwiają pracę, czytniki e-booków czy… gry. W końcu to na nich możliwe jest odpalanie Dooma i wielu innych gier. Wszystko ze względu na ich wsparcie dla programów zewnętrznych. Niestety, producent postanowił podjąć pewne kroki, które okazały się istnym ciosem dla społeczności.

Texas Instruments blokuje aplikacje na kalkulatory

Texas Instruments blokuje aplikacje na kalkulatory

Producent wspiera programy montażowe i oparte na języku C w modelu TI-84 Plus CE i jego francuskim odpowiedniku TI-83 Premium CE jedynie na starszych wersjach systemu. Po zainstalowaniu najnowszego firmware dla obu, czyli odpowiednio OS 5.6 i OS 5.5 traci się dostęp do tej funkcjonalności. Co gorsza, cofnięcie tej aktualizacji jest niemożliwe. Osoby, które kupiły te kalkulatory z myślą o modowaniu aplikacji, powinny więc trzymać się z dala od najnowszej wersji oprogramowania. Niestety, producent zamierza pozbawić wszystkich nowych kalkulatorów tej możliwości już na starcie.

Zobacz też: Citra na Androida – pierwszy, mobilny emulator Nintendo 3DS

Firma wyjaśniła to posunięcie jako wysiłek mający na celu nadanie priorytetu nauce i zminimalizowanie wszelkich zagrożeń dla bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby ograniczyć wszelkie oszustwa dotyczące kalkulatorów. Obecnie na tych mogą znajdować się ściągi i inne nielegalne podczas egzaminów pomoce naukowe. Prezes firmy stwierdził, że społeczność powinna przenieść nacisk na rozwój Pythona i pomysłów, które zaspokoją potrzeby szkół, uczniów i deweloperów. Szczerze mówiąc, wątpię, czy da się w ten sposób wymusić konkretne działanie na pasjonatach. Ci najprawdopodobniej pozostaną na starszym sprzęcie albo znajdą metodę na złamanie najnowszego systemu.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.