Cztery lata temu, wówczas 19-letnia Belinda Bradley rozpoczęła petycję na Change.org wzywającą Google do dodania tras przyjaznych dla osób na wózkach inwalidzkich do aplikacji Mapy Google, nie wiedziała, że kampania zmieni się w ogromny ruch wirusowy. Rok później Google zaczęło prace nad dostosowaniem aplikacji do osób niepełnosprawnych. Dziś natomiast widzimy efekt tych prac. Mapy Google nareszcie zaczęły pokazywać trasy i miejsca przyjazne osobom, które mają problemy z przemieszczaniem się.

Mapy Google przyjazne niepełnosprawnym

Funkcja w anglojęzycznej wersji aplikacji nazywa się Accessible Places. Niestety, nie znamy jeszcze jej polskiej nazwy. Według firmy ułatwi ona użytkownikom wózków inwalidzkich sprawdzenie, czy lokalizacja, którą chcą odwiedzić, odpowiada ich potrzebom. Po jej włączeniu pojawi się ikona wózka inwalidzkiego za każdym razem, gdy miejsce biznesowe lub publiczne będzie posiadało dostępne wejście. Dodatkowo będzie można sprawdzić, czy dany obiekt ma łazienkę i parking przyjazne osobom niepełnosprawnym. Oczywiście, koperty są ostatnio wszechobecne. Jednak często znajdują się poniżej linii krawężnika, więc dla osób na wózkach są bezużyteczne. Co więcej, jeśli miejsce docelowe nie ma wejścia dostosowanego do różnych potrzeb związanych z mobilnością, Mapy będą pokazywać te informacje bardziej wyraźnie.

Zobacz też: Motorola razr 2 może zadebiutować pod koniec roku

Google twierdzi, że posiada obecnie informacje związane z dostępnością w ponad 15 milionach miejsc na całym świecie. Jak podkreśla firma, wyróżnianie miejsc, które ułatwiają wchodzenie i wychodzenie, jest przydatne dla różnych osób, nie tylko tych, które są uzależnione od wózków inwalidzkich. Google oświadczyło, że planuje stopniowo wprowadzać funkcjonalność miejsc dostępnych dla użytkowników niepełnosprawnych na całym świecie. Opcja ta będzie początkowo dostępna w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii i Wielkiej Brytanii. Wkrótce jednak lista ta powinna się znacznie wydłużyć.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.