ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei CableFree

UKE unieważni aukcje 5G – decyzja, która może wyrządzić wiele szkód

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

UKE unieważni aukcje 5G, co nie jest może zbyt wielką niespodzianką. W końcu zapowiadano to już w kwietniu, ale teraz  opublikowano w tej kwestii stosowne oświadczenie. Takie unieważnienie sprawi, że Polska może mieć problem ze sprostaniem wymogom Unii Europejskiej. Te zakładały obecność 5G w każdym państwie członkowskim do końca 2020. Opóźnienie aukcji może spowodować, że Polska nie zdąży z wprowadzeniem „prawdziwego” 5G.

UKE unieważni aukcje 5G

Fot. PixaBay

Obecny prezes UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej), czyli Marcin Cichy, niejako został zmuszony do tego, by wystosować odpowiednie pismo odnośnie unieważnienia aukcji. Zobligowały go do tego przepisy, które uchwalono w czwartek 14 maja. Ustawa podpisana przez prezydenta została następnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. UKE unieważni aukcje 5G na pasmach 3,6 Ghz. Przypomnijmy, że zawieszenie samych aukcji spowodowane było sytuacją z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Na stronie UKE pojawił się dziś stosowny komunikat, który przeczytacie poniżej.

W związku z przepisami art. 118d ust. 1a oraz 1b ustawy prawo telekomunikacyjne („PT”), wprowadzonymi do PT z dniem 16 maja 2020 r. na mocy ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 875), w dniu 20 maja 2020 r. Prezes UKE wszczął z urzędu postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz ogłoszonej w dniu 6 marca 2020 r.

Zobacz też: Nowe ustawienia prywatności w Chrome

Z końcem maja Marcin Cichy przestanie też pełnić rolę prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oznacza to, że jego kadencja została skrócona, co jest wynikiem przyjętej ostatnio ustawy. To dość mocno komplikuję sytuację związaną z siecią 5G w Polsce. Nie wiadomo, kiedy pojawią się nowe aukcje, a koniec tego roku wcale nie jest tak daleko, jak można przypuszczać. Unia Europejska chciałaby, żeby do końca 2020 roku w przynajmniej jednym dużym mieście w danym kraju, był dostęp do sieci 5G. Wygląda na to, że Polskę czeka spore wyzwanie, jeżeli chce sprostać wymogom. Ostatnio Plus uruchomił swoją sieć 5G, ale na pasmach 2,6 Ghz. Można też sprawdzić, czy znajdujemy się w jej zasięgu.

Źródło: UKE / Wirtualne Media

Sprawdź najnowsze wpisy