TSMC, który jest wiodącym kontraktowym producentem procesorów, wstrzymał teraz nowe zamówienia od chińskiego giganta Huawei Technologies. Posunięcie to nastąpiło po zaostrzeniu przez Stany Zjednoczone kontroli eksportu. Działanie to miało na celu ograniczenie dostępu Huawei do dostaw procesorów. Dlatego też trudno tutaj w jakikolwiek sposób winić TSMC. Tajwański gigant właśnie stracił jednego z największych klientów z powodu nowych przepisów.

Huawei i TSMC kończą współpracę

Huawei i TSMC kończą współpracę

Mimo że TSMC przestało przyjmować nowe zamówienia od Huaweia, firma będzie kontynuować produkcję układów. Dodatkowo będzie realizować zamówienia, które zostały przyjęte przed wprowadzeniem nowych przepisów. Sytuacja ta nie zmieni się do trzeciego kwartału 2020 roku. Wtedy to kontakty obydwu firm zostaną już całkowicie zerwane. Do tego czasu Huawei musi zgromadzić jak największe zapasy procesorów. Inaczej będzie w stanie produkować jedynie niskopółkowe układy, takie jak Kirin 710A. Nie ma także szans an to, że zobaczymy smartfony giganta z jakimś nowym procesorem. Poza rzecz jasna Huaweiem Mate 40. Linia ta zadebiutuje jednak tylko dlatego, że Huawei już zdążył jakiś czas temu złożyć zamówienie na Kirina 1020 u tajwańskiego wykonawcy.

Zobacz też: Realme X50 Pro Player Edition – smartfon dla graczy tak niezrozumiały, że aż ciekawy

Nowa zmiana zasad jest również ciosem dla TSMC pod względem przychodów. Warto tu podkreślić, że Huawei jest drugim co do wielkości klientem firmy po Apple i odpowiada za około 15 – 20 procent jej rocznych przychodów. Możliwe jednak, że budowa fabryki w Arizonie nieco złagodzi negatywne skutki całej tej sytuacji. Plotki, że USA podejmie takie kroki krążyły już od kilku miesięcy. Nic więc dziwnego, że Huawei spodziewał się takiego ruchu. Firma ma podobno zapasy procesorów do budowy sieci 5G na ponad rok. Mowa tu o układach Kirin 970. Jako że te są produkowane w procesie 10 nm, to obecny partner Huaweia, czyli SMIC jak na razie nie jest w stanie ich produkować. Jednak to powinno się zmienić, nim zapasy się skończą.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.