Chiny inwestują w SMIC

Wojna Chin i USA to wielka szansa dla SMIC – firma staje się oczkiem w głowie Państwa Środka

Newsy

Od wejścia w życie nowych przepisów prezydent USA Donald Trump ma kontrolę nad dostawami procesorów dla Huaweia. Z tego też powodu chiński producent będzie musiał znaleźć jakąś alternatywę, jeśli chce nadal produkować wysokiej klasy telefony. Huawei spodziewał się takiego obrotu spraw, więc zaczął współpracę ze SMIC, czyli największego producenta podzespołów w Chinach Kontynentalnych. Ze względu na to, że produkuje ona chipy za pomocą sprzętu całkowicie objętego chińską własnością intelektualną, USA nie ma nad nią żadnej władzy.

Chiny inwestują w SMIC

Chiny inwestują w SMIC

Problem polega na tym, że w tym momencie, najbardziej zaawansowanym procesem technologicznym SMIC jest 14 nm. Wygląda to dobrze jedynie w porównaniu do Intela. Jednak w odniesieniu do 5 nm procesu TSMC wypada już bardzo źle. TSMC może jeszcze dostarczyć do Huawei w tym roku układy wykonane w tym procesie dla serii Mate 40. To jednak byłoby na tyle. Jeśli technologia SMIC szybko nie ulegnie poprawie, to Mate 40 będzie najwydajniejszym Huaweiem w historii przez bardzo długi czas. Rzecz jasna producent wolałby uniknąć takiego scenariusza. 

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Zobacz też: Samsung podsumowuje podjęte działania w związku z epidemią COVID-19

Oznacza to, że SMIC będzie musiało dość szybko dogonić TSMC. Bloomberg donosi, że Chiny zainwestowały równowartość 2,25 miliarda dolarów z funduszy państwowych w fabrykę wafli krzemowych, która pomoże SMIC w produkcji najnowocześniejszych procesorów. Dzięki temu zdolność produkcyjna fabryki wzrośnie z 6 tysięcy 14 nm wafli miesięcznie do 35 tysięcy. Jednak nie to jest głównym celem inwestycji. Najważniejsze jest tu przyśpieszenie wdrażania niższych procesów technologicznych. Według wcześniejszych zapowiedzi SMIC powinno być już w przyszłym roku wdrożyć procesy 10 i 7 nm. Inwestycja chińskich władz może sprawić, że terminy te ulegną znacznemu skróceniu. To oczywiście wciąż nie rozwiąże problemów Huaweia, który potrzebuje procesu 5 nm dla flagowców. Pomoże jednak utrzymać średnią i wysoką półkę chińskiego giganta w dobrej kondycji.

Źródło: Phonearena


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x