Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że Stany Zjednoczone muszą powstrzymać nieuzasadnione tłumienie chińskich firm, takich jak Huawei. Tamtejsze media natomiast głośno mówią o tym, że władze Państwa Środka są gotowe odpowiedzieć odwetem na USA. Na temat pierwszej fazy odpowiedzi w sobotę pisał Bartosz. Jednak takie oświadczenie sugeruje, że nie jest to koniec działań, jakie Chiny zamierzają podjąć w tej sprawie.

Chiny bronią Huaweia

Chiny bronią Huaweia

Chiny będą zdecydowanie bronić praw swoich firm! — Tak stwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Państwa Środka w oświadczeniu w odpowiedzi na pytania agencji informacyjnej Reuters, czy Pekin podejmie działania odwetowe przeciwko Stanom Zjednoczonym. Dodatkowo Chińska gazeta Global Times w sobotę zacytowała źródło bliskie chińskiemu rządowi jako mówiące, że Pekin jest gotów podjąć szereg środków zaradczych przeciwko Stanom Zjednoczonym. Warto dodać, że Global Times jest oficjalnie powiązane z partią komunistyczną. W takim wypadku nie ma więc mowy o plotkach, a można to traktować jako oficjalne komunikaty chińskiego rządu.

Zobacz też: Przyszłe smartfony Huaweia zagrożone — spełnił się najczarniejszy scenariusz

Niestety, nie wiadomo, jakie mogą być kolejne kroki Chin w tej sprawie. Kraj ten jednak wbrew obiegowej opinii to nie tylko tani producent sprzętu elektronicznego. Jego potencjał opiera się głównie na największych na świecie złożach metali ziem rzadkich. Te występują także w Afryce, jednak na terenach, gdzie można je znaleźć, władze Chin działają już od długiego czasu. Bez tych surowców produkcja nowoczesnej elektroniki na chwilę obecną jest zwyczajnie niemożliwa. Jeśli Pekin zdecydowałby się na odcięcie ich światowych dostaw lub podniesienie cen dla producentów zagranicznych to ucierpiałby na tym cały świat, nie tylko USA. Miejmy nadzieję, że te mocarstwa odnajdą nić porozumienia, zanim do tego dojdzie.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.