Microsoft Surface Duo to jeden z najbardziej wyczekiwanych smartfonów tego roku. Nie wynika to tylko z jego konstrukcji i specyfikacji, a samego faktu, że gigant z Redmond wraca do gry jako producent urządzeń mobilnych. Mało tego, po raz pierwszy zaatakuje z Androidem na pokładzie. Nie wliczam w to nieudane próby z Nokią X, więc wróćmy do Surface Duo. Ten smartfon został zapowiedziany, pokazano jego kluczowe możliwości, a później zaczęto przesuwać termin premiery rynkowej. Nie zdradzono także specyfikacji technicznej. Jednak możemy jej się przyjrzeć, gdyż sprawdzone źródło ujawniło część kluczowych danych.

Microsoft Surface Duo jest spóźniony – stąd zeszłoroczna specyfikacja

microsoft surface duo specyfikacja techniczna

To, co naturalnie wyróżnia Microsoft Surface Duo to jego rozkładana konstrukcja. Co prawda nie wykorzystuje ona elastycznego wyświetlacza i nie jest w żaden sposób rewolucyjna. Już wcześniej mogliśmy spotkać takie modele – patrz ZTE Axon M z 2017 roku, a nawet prototyp Samsunga. W nadchodzącym urządzeniu w głównej mierze będzie liczyć się sam fakt, że to sprzęt od Microsoftu. Jednak specyfikacja nie może schodzić na daleki plan, więc oto Surface Duo na papierze:

  • 2x 5,6-calowy wyświetlacz AMOLED (4:3, 1800×1350, 401 ppi)
  • układ Snapdragon 855
  • 6 GB RAM
  • 64 lub 256 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (brak MicroSD)
  • aparat: 11 MPx (f/2.)
  • akumulator o pojemności 3460 mAh
  • USB-C, brak DualSIM, wsparcie dla Surface Pen
  • Android 10
  • grubość: 4,8 mm (rozłożony)

Zeszłoroczny flagowiec? Nie do końca, bo jednak pamięci wydają się dosyć ograniczone. O ile w zwykłych smartfonach 6 GB RAM może okazać się wystarczające, tak Surface Duo to sprzęt, który niejako od podstaw został stworzony pod wielozadaniowość. Taka pamięć operacyjna może stanowić ograniczenie. Niemniej w Sieci głównym pstryczkiem w nos Microsoftu stanowi brak NFC. Tylko tutaj można mieć jeszcze wątpliwości, gdyż nie mamy pewności, że poznaliśmy kompletną specyfikację i płatności mobilne nie będą dostępne. Informacja ta bazuje na prototypach, które są testowane. Te nie zostały wyposażone właśnie w NFC oraz bezprzewodowe ładowanie.

Zobacz też: Huawei kolejny rok z blokadą – Trump jest bezwzględny.

Niektórych zapewne ma szansę zmartwić mała pojemność akumulatora Surface Duo, ale akurat w tym wymiarze warto poczekać na konkretne testy. To, co poniekąd może być pewne, to fakt, że Microsoft na pewno będzie chciał dużo więcej za zeszłoroczną specyfikację, aniżeli producent przeciętnego flagowca tej generacji. Jednak to również niewiadoma, podobnie jak konkretny termin premiery – mamy po prostu czekać do lata.

Źródło: XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.