Wiele osób, także w komentarzach neguje potrzebę budowy sieci 5G dla biznesu. Jednak według raportu przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców to właśnie technologia najnowszej generacji może być tym, co nada rozpędu rozwojowi gospodarczemu w Polsce. Zwracają oni uwagę, że zapotrzebowanie na transmisję danych wciąż rośnie, natomiast sieć 4G ma ograniczenia, które już niedługo zaczną stanowić poważny problem.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stawia na 5G

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stawia na 5G

Oczywiście gorąco zachęcam do zapoznania się z całością raportu. Warto tutaj jednak przytoczyć powody, dla których sieć 5G jest w Polsce tak istotna:

  • Coraz wyższe oczekiwania użytkowników Internetu mobilnego.
  • Rosnący ruchem sieciowy generowany przez urządzenia mobilne.
  • Trwającą transformację przemysłu w kierunku coraz szerszej digitalizacji i automatyzacji.
  • Stopniowe wyczerpywanie się możliwości LTE

Częstym argumentem jest tutaj światłowód. Ten jednak nie sięga wszędzie. Wiele firm działających na obrzeżach dużych miast nie może nawet marzyć o przyłączu tego typu. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w terenach pozamiejskich, gdzie jedyną opcją na skorzystanie z dobrodziejstw sieci jest ten mobilny, lub satelitarny. 

Zobacz też: Trump wymierzył kolejny cios w stronę Huaweia – blokada firmy została znacznie przedłużona

Dlaczego jednak wybór powinien paść na technologię 5G? Powody są w zasadzie trzy:

  • Wyraźnie wyższa szybkość transmisji danych: wg standardu ITU – 20 Gbit/s w zakresie pobierania danych „downlink” oraz 10 Gbit/s w zakresie przesyłu danych „uplink” – dla porównania peak data rate dla standardów IMT-2000 i IMT-Advanced (4G) wynosi 1 Gbit/s.
  • Wyjątkowo niskie opóźnienia (latencja): nawet 1ms, wobec 10ms dla 4G.
  • Bardzo duża przepustowość – sieć w tym standardzie ma móc obsłużyć co najmniej milion urządzeń na kilometr kwadratowy.

Oczywiste jest, że 5G to bardzo duża szansa, ale w obecnej sytuacji szybkie uruchomienie tego standardu to już konieczność. Powszechny dostęp do szybkiego Internetu i umożliwienie przedsiębiorcom oraz konsumentom korzystania z usług opartych na najnowszych technologiach to warunek naszego rozwoju.

— Powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Raport dodatkowo zwraca uwagę, że coraz częściej działania w sieci odbywają się właśnie za pośrednictwem smartfonów i to właśnie do obsługi przez urządzenia mobilne firmy powinny się dostosować.

Źródło: zpp.net.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.