Według wybitnego psychologa Barrego Schwartza zarówno brak wyboru, jak i nadmiar opcji są problemem. Okazuje się bowiem, że gdy mamy do dyspozycji zbyt wiele rozwiązań, to nie jesteśmy w stanie zdecydować się na żadne z nich, a nawet jeśli to w końcu zrobimy, to czujemy dyskomfort. To jest tak zwany paradoks wyboru. Właśnie dlatego kobiety z kilkoma szafami pełnymi ciuchów nigdy nie mają się w co ubrać. To też jest przyczyna, dla której gracze, mimo bogatej biblioteki tytułów, których nawet nie tknęli, nigdy nie mają w co grać. Steam postanowił pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

AI od Steam pomoże wybrać grę

AI od Steam pomoże wybrać grę

Valve uruchomiło Steam Labs pod koniec ubiegłego roku. Jest to nieinwazyjny dla użytkowników sposób na przetestowanie nowych funkcji dla swojego sklepu z grami PC. Oczywiście firma wprowadziła już jakiś czas temu rekomendacje podpowiadające jaką grę powinniśmy kupić następną. Te również opierają się na Sztucznej Inteligencji. Jednak teraz parowa AI zaproponuje nam także jeden z tytułów z naszej kupki wstydu. W ten sposób będzie nam łatwiej zdecydować się na zagranie w już posiadane tytuły, których nie tknęliśmy z powodu problemów z podjęciem decyzji. 

Zobacz też: Nowy Facebook to koszmar – drobne rzeczy doprowadzają do szaleństwa

Tym samym Steam pomoże nam znacznie zmniejszyć naszą kupkę wstydu. Tej natomiast dorobił się chyba niemal każdy gracz. Sam wchodząc do sklepu Epic lub odpalając Nintendo 3DS, mam wyrzuty sumienia widząc dziesiątki tytułów, których nigdy nawet nie uruchomiłem. Wielka szkoda, że sztuczna inteligencja pomoże jedynie w wyborze gier w bibliotece Steam. Z drugiej strony większość osób właśnie tam ma najwięcej zalegających tytułów, które zostały zakupione na licznych wyprzedażach. Oczywiście oddawanie wyboru maszynie wielu osobom może wydawać się niewłaściwe. Jednak prawda jest taka, że paradoks wyboru to naturalna ludzka cecha i poszukiwanie pomocy w podjęciu decyzji w takiej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.