Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało dzisiaj, że ruszył program Zdalna Szkoła+. Władze gmin mogą już składać wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego potrzebnego do zdalnej edukacji. Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania pieniędzy – zapewnia resort cyfryzacji.

Zdalna Szkoła+, czyli pieniądze dla samorządów na zakup sprzętu komputerowego

Dofinansowanie w ramach programu Zdalna Szkoła+ dla pojedynczej gminy wynosi od 35 do 165 tysięcy zł. Od czego zależy, jaka kwota ostatecznie będzie przyznana? Kluczowa jest ilość rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z jej wsparcia. Łączna pula pieniędzy, przewidziana przez rządzących na cel wsparcia samorządów w ramach omawianego programu, to ponad 180 mln zł.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnił, że o pieniądze mogą starać się wszystkie gminy w Polsce. Zdalna szkoła+ to kolejny program, w którym wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), chcemy pomóc uczniom i nauczycielom w dostępie do sprzętu niezbędnego do zdalnych lekcji – powiedział. Resort Cyfryzacji zachęca, by gminy nie czekały na przelew i już teraz rozpoczęły zakupy potrzebnego sprzętu. Finansowane będą także zakupy, które samorządy zrobiły od 16 marca 2020 roku. Zdaniem ministerstwa, środki przewidziane na program stanowią równowartość 51 tysięcy laptopów lub 120 tysięcy tabletów. Jak to wszystko ma wyglądać w praktyce? Gminy mają zakupić sprzęt komputerowy, a następnie wypożyczyć go uczniom oraz nauczycielom, którzy potrzebują go do zdalnej edukacji. Gdy lekcje wrócą do szkół, wypożyczana wcześniej elektronika trafi do placówek oświatowych. Tam będą mogli korzystać z niej wszyscy uczniowie.

Czytaj także: Dowód do kamery, czyli weryfikacja tymczasowego profilu zaufanego

Oprócz sprzętu komputerowego gminy będą mogły wydać otrzymane pieniądze, chociażby na ubezpieczenie sprzętu lub mobilny dostęp do internetu. Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa zapewnia, że procedury związane z wnioskowaniem o pieniądze są proste. Stawiamy na minimum formalności i maksimum skuteczności – podkreśla.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji