Błędne informacje o chorobie COVID-10 są nadal powszechne. Aby pomóc wyjaśnić, co jest prawdą i wyjaśnić niedopowiedzenia w tej kwestii Twitter zacznie stosować etykiety i ostrzeżenia na tweetach związanych z koronawirusem zawierających sporne lub wprowadzające w błąd informacje. Jest to rozszerzenie marcowej aktualizacji polityki, która dotyczyła fałszywych i nieskutecznych metod leczenia i innych oszustw związanych z koronawirusem.

Twitter oznaczy fakenewsy

Twitter oznaczy fakenewsy

W lutym Twitter wprowadził nowe środki mające na celu zwalczanie fakenewsów. Możemy do nich zaliczyć także nową etykietę, którą stosuje się do tweetów zawierających fałszywe pliki multimedialne. Od dziś na niektórych tweetach pojawiają się podobne rozwiązania. Każda etykieta będzie zawierać link do prawdziwej informacji podanej przez Twittera lub zewnętrznej strony, która zawiera fakty dotyczące COVID-19. Serwis może również stosować ostrzeżenia wobec tweetów, które zawierają potencjalnie szkodliwe lub wprowadzające w błąd stwierdzenia. Zanim będziemy mogli go zobaczyć, to będziemy musieli potwierdzić, że jesteśmy świadomi, iż jest to fakenews.

Zobacz też: Kup Pan gogle, czyli Half-Life Alyx za darmo, ale w zestawie

Od chwili obecnej Twitter będzie podejmował działania w sprawie tweetów związanych z koronawirusem w oparciu o trzy kryteria. Pierwszym z nich są oświadczenia, co do których eksperci w zakresie przedmiotu wykazali, że są fałszywe lub mylące. Te zostaną skasowane. Do kolejnej grupy należą oświadczenia sporne. Chodzi tu o takie, w przypadku których dokładność, prawdziwość lub wiarygodność oświadczenia jest kwestionowana, lub nieznana. Ostatnią grupą są niezweryfikowane oświadczenia. Twitter podkreśla jednak, że nie podejmie jeszcze działań, w odniesieniu do tych ostatnich. jednak w razie potrzeby wprowadzi więcej etykiet, aby zaoferować więcej kontekstu dla innych rodzajów plotek i niezweryfikowanych twierdzeń. 

Źródło: Engadget