Kirin 710A to pierwszy procesor ARM Huaweia, który jest całkowicie bezpieczny od jakichkolwiek ingerencji ze strony USA. Oczywiście jest jeszcze Kirin A1, ten jednak nie nadaje się do smartfonów z Androidem, ponieważ został stworzony w architekturze RISC-V. Kirin 710A wszedł wreszcie w fazę masowej produkcji. W ten sposób Huawei może bez przeszkód produkować budżetowe smartfony niezależnie od humorów mocarstwa zza wielkiej wody.

Huawei Kirin 710A SMIC

Huawei Kirin 710A SMIC

Wiele osób może jednak zwrócić uwagę, że na rynku są już dostępne smartfony z układem Kirin 710A. I jak najbardziej jest to prawda. Jednak tak naprawdę mówimy tu o różnych procesorach. Pierwszy Kirin 710A był odświeżoną wersją Kirina 710. Układ ten był produkowany w procesie technologicznym TSMC 12 N, czyli 12 nm. Nowy Kirin 710A to natomiast jednostka produkowana przez SMIC w procesie 14 nm. Niestety, jak widać mamy tu pewien regres. Wynika on z faktu, że Shanghai-based Semiconductor Manufacturing International Corp nie dysponuje obecnie niższymi procesami technologicznymi. Prace nad nimi wciąż trwają. 

Zobacz też: Targi Computex 2020 z wielkimi problemami

Huaweiowi jednak zależało na czasie. Producent chce jak najszybciej uzyskać niezależność od zagranicznych dostawców. Jak widać, to już się udało. Chociaż jedynie w najniższej półce cenowej. Według nieoficjalnych informacji prawie każdy pracownik SMIC Shanghai otrzymał w zeszłym tygodniu smartfon Honor Play 4T. Każdy egmzemplarz ma wydrukowany na odwrocie napis: Powered by SMIC FinFET. Według zapowiedzi SMIC już wkrótce firma ma oferować proces technologiczny 7 nm. To natomiast sprawi, że będzie w stanie produkować znacznie bardziej zaawansowane chipy dla Huaweia.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.