[Aktualizacja #2] Google oficjalnie prezentuje Androida 5.0 Lollipop

2 minuty czytania
Komentarze
Lollipop Forest

Podczas konferencji Google I/O pod koniec czerwca Google pokazało światu nową odsłonę swojego systemu mobilnego o nazwie kodowej „L”. Nowym Androidem jak dotąd mogli cieszyć się tylko deweloperzy i pasjonaci, którym udostępniona została wersja deweloperska. Dziś jednak gigant z Mountain View przekazał wielu czekającym na finalną wersję „L’ki” wspaniałą nowinę – Android 5.0 Lollipop jest gotowy.

pick-up

Wraz z nową wersją Google porzuca poczciwy numer 4 na początku wersji Androida i wkracza w zupełnie nową erę. Ekipa z Kalifornii skupiła się przede wszystkim na odświeżeniu szaty graficznej systemu, oczywiście za sprawą wszechobecnego ostatnimi czasy Material Design. Poza wizualnym przewrotem Lollipop wprowadza także odmienione powiadomienia, które od teraz będą wyświetlane również na ekranie blokady.

your-device

Rewolucja widoczna jest także w czasie pracy baterii, który dzięki odpowiedniej optymalizacji systemu został wydłużony o nawet 30%! Jeśli to Wam nie wystarcza, to Google dorzuciło do lizakowej odsłony Androida także tryb oszczędzania baterii. W trosce o bezpieczeństwo ważnych dla nas plików wyszukiwarkowy gigant zadbał również o dodatkowe sposoby zabezpieczania urządzenia przed niechcianym użytkownikiem. Jednym z nich jest tryb gościa, który umożliwia chwilowemu użytkownikowi naszego urządzenia korzystanie tylko z wybranych aplikacji. Nie pominięto także blokowania urządzenia, gdy w pobliżu nie znajduje się zaufane urządzenie, jak np. zegarek, laptop, czy nawet samochód.

Nexus-Family

Android Lollipop jest pełen małych smaczków, o których będziemy wspominać jeszcze nie raz w przyszłych artykułach na jego temat. Pełny pakiet SDK zapowiadany jest już na 17 października. Premiera samego Androida 5.0 prawdopodobnie będzie miała miejsce wraz z premierą Nexusa 9 i Nexusa Player, czyli 3 listopada. W Lizaka w pierwszej kolejności zostaną zaopatrzone: Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player, Nexus 5, Nexus 7 (prawdopodobnie tylko wersja z 2013 roku), Nexus 10 i wszystkie urządzenia Google Play Edition.

Jak Wasze wrażenia odnośnie nowej wersji systemu Android? Zachwyciła Was, a może zawiodła? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

[Aktualizacja #1]

Użytkownicy Nexusa 4 mogą odetchnąć z ulgą, na ich telefonu również zawita lizakowy Android, co potwierdził na swoim profilu Google+ Sasha Prüter.

[Aktualizacja #2]

Jak donosi portal Android Police aktualizacji doczeka się także najstarszy tablet z rodziny Nexusów, 7-mio calowy model z 2012 roku. Tyle słodkości od Google jednego dnia!

Źródło: Google Blog

Motyw