ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
5g który operator

Plus uruchomił już 5G w Polsce – który operator będzie następny?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Plus wdrożył 5G w naszym kraju. Na początek oczywiście w kilku dużych miastach. Który operator jest następny w kolejce jeśli chodzi o 5G i będzie kolejnym, który da dostęp do sieci swoim klientom? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie plany w tym temacie mają najwięksi polscy dostawcy usług telekomunikacyjnych.

Który operator jako kolejny wdroży 5G w Polsce? Odpowiedź nie jest oczywista

O plany wdrożenia 5G w najbliższym czasie w związku z ostatnimi działaniami Plusa zapytaliśmy największych polskich operatorów. Na początek zajmijmy się stanowiskiem Orange w tej sprawie.

5g który operator
źródło: orange.pl

Regularnie informujemy o naszych działaniach związanych z uruchomieniem sieci 5G w Orange Polska. Jeśli będziemy mieli w tej sprawie coś nowego do zakomunikowania, na pewno to zrobimy. Ofert konkurenta nie będziemy komentować – taką odpowiedź otrzymaliśmy od rzecznika prasowego Orange Polska. Jeśli zaś chodzi o pozostałe informacje, którymi operator dzieli się ze swoimi klientami, nie wskazują one konkretnego terminu. Na swojej stronie internetowej Orange informuje jednak, że sieć 5G będzie dostępna dla klientów po jej komercyjnym uruchomieniu w wybranych lokalizacjach. Kiedy ma to nastąpić? Najpóźniej w IV kwartale 2020 roku.

Jakie plany w kwestii wdrażania 5G ma T-Mobile? Zapytaliśmy u źródła. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy.

5g który operator
źródło: t-mobile.pl

Zgodnie z naszymi zapowiedziami, do końca pierwszej połowy tego roku gotowych będzie 1600 stacji bazowych mogących działać w technologii nowej generacji 5G, na częstotliwościach 2.1MHz. Stacje te swoim zasięgiem obejmą około 6 mln mieszkańców w Polsce, a jednocześnie zapewnią odpowiednią ciągłość pokrycia siecią zwiększając komfort klientów i jakość usług. W najbliższych dniach zaproponujemy naszym klientom odpowiednie urządzenia, które pozwolą im na skorzystanie z dostępnej sieci 5G i zdobywanie swoich pierwszych doświadczeń – czytamy w mailu z biura prasowego T-Mobile. Mamy więc kilka konkretów i możemy spodziewać się, że T-Mobile uruchomi 5G przed Orange, choć zobaczymy, jak to wypadnie w praktyce.

A co z Play?

Play już w lutym chwalił się uruchomieniem 5G. Plus twierdzi jednak, że jako pierwszy operator w Polsce uruchomił prawdziwe 5G na zasadach komercyjnych. Podobnie jak w przypadku T-Mobile oraz Orange, zapytaliśmy o dalsze plany związane ze wdrażaniem 5G fioletowego operatora. Odpowiedź otrzymaliśmy już po publikacji tekstu. Play zapowiedział, że na bieżąco będzie informował o harmonogramie rozwoju sieci 5G i podzieli się planami w tej kwestii w najbliższym czasie.

Czytaj także: Huawei i 18 korporacji motoryzacyjnych szykuje system 5G do samochodów

Pamiętajmy, że dostęp do sieci 5G zapewniony przez operatorów to tylko jedna strona medalu. Trzeba jeszcze mieć urządzenie, które będzie tę sieć obsługiwało. Póki co smartfonów z 5G na naszym rynku jest bardzo mało.

Sprawdź najnowsze wpisy