Obecny okres to istne żniwa dla wszelkiej maści oszustów internetowych. Ludzie w obawie przed koronawirusem stali się znacznie mniej ostrożni na innych polach, co jest skwapliwie wykorzystywane przez złodziei. Dlatego też wiele przekrętów opiera się właśnie na wspomnianej chorobie. Nie oznacza to jednak, że przestępcy odstawili w odstawkę inne sposoby na kradzież naszych danych. Wręcz przeciwnie, te także przybrały ostatnio na sile. Kolejną z nich jest próba wyłudzenia naszych danych na blokadę Allegro.

SMS o blokadzie Allegro

SMS o blokadzie Allegro

O całej sprawie po raz pierwszy napisał nieoceniony w sprawach bezpieczeństwa portal Niebezpiecznik.pl. Coraz więcej osób dostaje SMS-y o blokadzie swojego konta na Allegro, której można rzecz jasna bardzo łatwo przeciwdziałać. Ich treść prezentuje się następująco:

Zablokujemy twoje konto Allegro jezeli nie potwierdzisz swoich danych. Ustawa RODO L5/2020. Potwierdz swoje dane teraz https://allegro-blokada.pl/?v=57841

Zostało to całkiem nieźle przemyślane. W końcu powodem jest ustawa RODO, o której niemal każdy słyszał i mało kto wie, na czym ona tak właściwie polega. 

Zobacz też: Ciemno wszędzie, czyli nowy wygląd Facebooka dla wszystkich

Klikając link, wejdziemy na idealnie podrobioną stronę Allegro, gdzie podamy cyberprzestępcom swoje dane do konta. To niestety nie wszystko. W celu weryfikacji po zalogowaniu się serwis poprosi nas o potwierdzenie swojej tożsamości przez… podanie danych z naszej karty bankowej. I to wszystkich. Zarówno numeru karty, daty, jak i kodu CVV. Oczywiście sama taka prośba powinna sprawić, że zaświeci nam się czerwona lampka z tyłu głowy, że coś tu jest nie tak. Problem w tym, że przy płatnościach internetowych kartą właśnie te dane są od nas wymagane. Dlatego coraz więcej osób traktuje jak coś, co można udostępniać bez żadnych konsekwencji. To jest oczywiście poważny błąd. Jeśli damy się nabrać, to rzecz jasna trzeba natychmiast zablokować kartę w naszym banku. To jednak nie oznacza, że automat, któremu podaliśmy nasze dane, nie zdąży już wyczyścić, a przynajmniej mocno uszczuplić naszego konta. 

Źródło: Niebezpiecznik