ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stawia na 5G

Pierwsza sieć 5G w Polsce – Plus wyprzedził konkurencje i wystartował!

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Pierwsza sieć 5G w Polsce wystartuje już w poniedziałek 11 maja. Plus jako pierwszy zdecydował się na uruchomienie sieci w 7 największych miastach naszego kraju. Po weekendzie Polska dołączy do krajów, które mogą w końcu pochwalić się dostępem do nowego standardu. Kto jako pierwszy będzie mógł z niego skorzystać?

Pierwsza sieć 5G w Polsce

Pierwsza sieć 5G w Polsce będzie działała na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Plus wykorzysta sieć 100 nadajników, a możliwość skorzystania z 5G dostaną mieszkańcy 7 miast w Polsce – Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania, Szczecina, Wrocławia oraz Katowic. I to wszystko będzie już dostępne dla mieszkańców ww. miast od najbliższego poniedziałku. Według szacunków Plusa, na start z usługi będzie mogło skorzystać już około 900 tysięcy osób.

Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy 7 miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G. – Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Zobacz też: Google Authentication z nową funkcją

Wraz z uruchomieniem usługi, mają rozpocząć się także prace nad tym, by stale rozbudowywać infrastrukturę sieci 5G. W II fazie uruchamiania sieci 5G w Polsce ma pojawić się ponad 600 stacji. Tym samym dostępem do sieci ma zostać objęta cała aglomeracja Warszawska i okoliczne miejscowości.

Źródło: Plus

Sprawdź najnowsze wpisy