USA znosi sankcje na PCB z Chin

Piekło zamarzło! Stany Zjednoczone proszą Huaweia o pomoc przy sieci 5G

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Huawei w zeszłym roku został oznaczony jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo kraj ten naciska na swoich sojuszników, aby ci zrezygnowali z jakiejkolwiek współpracy z firmą, grożąc im przy tym konsekwencjami. USA ponadto twierdzi, że ma dowody na to, że Huawei szpieguje przy pomocy swojej sieci inne narody. Jednak nie chce ich przedstawić pomimo próśb samego oskarżonego. Ponadto żaden wywiad z innych krajów nie potwierdził tych rewelacji, mimo że wszyscy patrzą Huaweiowi na ręce. Teraz jednak kraj ten prosi Huaweia o pomoc w… rozwoju sieci 5G. 

USA prosi o pomoc Huaweia przy 5G

USA prosi o pomoc Huaweia przy 5G

Lista rzeczy, które USA robi, aby zniszczyć Huaweia, jest naprawdę obszerna. Skupiłem się więc jedynie na branży budowy sieci 5G. Mimo to amerykański Departament Handlu podpisał się pod zasadą, która pozwoliłaby tamtejszym firmom technologicznym na współpracę z Huaweiem w zakresie tworzenia standardów sieci najnowszej generacji. Warto tu dodać, że Huawei jest światowym liderem w dostarczaniu komercyjnego sprzętu sieciowego 5G. Mamy więc do czynienia z firmą, do której warto się udać w tej sprawie. Sęk w tym, że według narracji USA współpraca z nią jest niebezpieczna. Jeśli amerykanie zechcą być konsekwentni, to powinni przestać się dzielić danymi z wywiadu z samymi sobą. W końcu taka jest kara za współpracę z chińskim gigantem. 

Zobacz też: Marzysz o Oppo A91? Weź udział w konkursie Orange

Jednak odstawmy złośliwości na bok. Przynajmniej na razie. Stany Zjednoczone próbowały wymienić sprzęt Huaweia w sieciach 5G. Tyle że ten wyprzedza o półtora roku takich rywali jak Nokia i Ericsson. I to jeszcze w znacznie korzystniejszej cenie. Obecnie Reuters informuje, że Departament Handlu USA ma zamiar podpisać nową zasadę, która pozwoli amerykańskim firmom na współpracę z Huawei przy tworzeniu standardów dla nowej generacji sieci 5G. Reguła ta pozwoli amerykańskim firmom uczestniczyć w pracach organów normalizacyjnych, których członkiem jest również Huawei. Spotkania te decydują o specyfikacjach i protokołach dla sieci nowej generacji, tak aby sprzęt sieciowy z różnych firm mógł płynnie współpracować. Mam nadzieję, że Huawei wykorzysta tę sytuację i wymusi na USA liczne ustępstwa. Przynajmniej odnośnie TSMC i Usług Google.

Źródło: Phonearena

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy