Android-ICS-ui
Wydanie nowej wersji Androida wiąże się z licznymi przygotowaniami – zarówno ze strony Google, jak i producentów sprzętu. W przypadku Androida Ice Cream Sandwich, Google wyjaśnia, jak powinni się przygotować programiści.

Android ICS jest wydaniem o tyle wyjątkowym, że łączy w sobie dwie dotychczas dostępne wersje systemu – przeznaczone dla tabletów i zwykłych smartfonów. Na barkach Google spoczywa odpowiedzialność, aby poinformować programistów o tym, jak prawidłowo przystosować swoje aplikacje do nowego Androida.

W przypadku Ice Cream Sandwich kluczowa będzie kwestia prawidłowego wyświetlania programów – zarówno w przypadku dużych wyświetlaczy, jak i tych mniejszych, które są stosowane w smartfonach. W przypadku Honeycomba konieczne jest więc dostosowanie programów również do mniejszych ekranów i rozdzielczości.

Do tej pory aplikacje tworzone z myślą o tabletach z Androidem były optymalizowane pod kątem 10-calowych ekranów – przeważająca liczba tabletów z systemem Honeycomb ma duże wyświetlacze – dopiero ostatnio miała miejsce premiera 7-calowego Acera Iconii Tab A100.

Android-ICS-ui-2

Scott Main z Google wyjaśnił, że co prawda nie ma jeszcze dostępnego SDK dla Androida Ice Cream Sandwich, ale twórcy aplikacji powinni zacząć myśleć o tym, jak ich programy powinny działać na urządzeniach wyposażonych w mniejsze wyświetlacze.

Nikt nie ma wątpliwości, że sposób działania aplikacji różnić się będzie w zależności od tego, czy dany program będzie używany w przypadku tabletu, czy smartfona. Optymalizacja będzie więc bardzo istotnym procesem, który ma na celu ułatwienie korzystania z poszczególnych funkcji aplikacji bez względu na przekątną wyświetlacza.

Najistotniejsze jest jednak to, że w końcu rozwiązuje się jeden z najpoważniejszych problemów w przypadku tworzenia aplikacji na tę platformę. Użytkownicy również mają powody do zadowolenia – istnieje spora szansa, że wkrótce zwiększy się dynamika wzrostu liczby dostępnych aplikacji dla tabletów.

Koncern z Mountain View już teraz zapowiada, że z czasem pojawiać się będą kolejne bardziej szczegółowe informacje dotyczące przygotowania programów z myślą o Androidzie Ice Cream Sandwich.

źródło: AndroidandMe

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula