5G

Stacje 5G w Polsce – ile pozwoleń wydano dotychczas?

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Stacje 5G w Polsce i ich ilość, to dalej dla wielu drażliwy temat. Może się wydawać, że liczba stacji bazowych wcale nie jest taka duża, ale to tylko pozory. Na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej co miesiąc pojawiają się bowiem raporty pokazujące, ile pozwoleń na testy poszczególnych częstotliwości wydano. Choć sieć 5G dalej jest w powijakach, to widać, że sporo się w tym temacie dzieje.

Stacje 5G w Polsce

stacje 5G w Polsce
Fot. Jan Huber / Unsplash

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport z ilością pozwoleń na to, by uruchomić stacje 5G w Polsce. Podział uwzględniał częstotliwości obecnie dostępne dla operatorów oraz oczywiście ich samych. Można więc na stronie UKE zobaczyć kto i gdzie ma takie stacje. Urząd co miesiąc publikuje podobne zestawienia i choć aukcje 5G zostały obecnie wstrzymane w naszym kraju, to nie oznacza, że operatorzy nic w tym kierunku nie robią.

Najwięcej pozwoleń otrzymał Play, ale po piętach depcze mu T-Mobile oraz Orange. Warto tutaj dodać, że wśród udzielonych pozwoleń znajdziemy także nadajniki Aero 2, z których korzysta sieć Plus. Dalej jednak mówimy tutaj o pozwoleniach, a nie istniejących stacjach bazowych 5G. Daje to jednak pogląd na to, jak będzie mógł wyglądać zasięg oraz dostępność sieci w przyszłości. UKE opublikowało dane dotyczące częstotliwości 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz. Poniżej znajdziecie zestawienie ilościowe pozwoleń:

  • Play – 824 (2100 MHz) i 16 (1800 MHz)
  • Orange – 405 (2100 MHz)
  • T-Mobile – 398 (2100 MHz)
  • Aero 2 – 134 (2600 MHz)

Zobacz też: PeoPay z nową aplikacją

Łącznie daje to wyniki 1777 pozwoleń na stacje 5G w Polsce. Trudno oceniać, czy to dużo, czy mało. Zważywszy na to, że do pełnego uruchomienia 5G w naszym kraju jeszcze daleko, to ta liczba pozwoleń będzie jeszcze rosła. Na stronie UKE można to sprawdzać regularnie. Powyższe dane pochodzą z raportów za dzień 27 kwietnia 2020 roku.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy