pobierz dokument o zameldowaniu

Pobierz dokument o zameldowaniu – kolejna e-usługa już dostępna

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o udostępnieniu nowej e-usługi Pobierz dokument o zameldowaniu. Usługa pozwalająca zameldować się online funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Teraz jednak można również pobrać dokument potwierdzający zameldowanie lub jego brak bez wychodzenia z domu.

Pobierz dokument o zameldowaniu – jak działa nowa e-usługa?

Zdarza się nieraz, że banki lub inne instytucje wymagają od nas informacji o miejscu zameldowania. Od jakiegoś czasu takich danych nie zawierają dowody osobiste. Jeśli więc w jakimś miejscu wymagane było podanie swojego miejsca zameldowania poparte stosownym dokumentem, konieczna była wizyta w urzędzie po papierowe potwierdzenie tej informacji.

pobierz dokument o zameldowaniu

Teraz się to zmieniło i potwierdzenie miejsca zameldowania możemy otrzymać online. Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu oraz Profil Zaufany. Żeby uzyskać potwierdzenie, należy odwiedzić witrynę GOV, a następnie wybrać opcję Pobierz dokument o zameldowaniu. Kolejny etap to wybór Pobierz informację o zameldowaniu oraz zalogowanie się Profilem Zaufanym. Sprawdzamy swoje dane, wybieramy rodzaj adresu (np. stały lub tymczasowy), dla którego ma zostać wydany dokument. Następnie klikamy Dalej. Teraz pozostało już tylko sprawdzić skrzynkę odbiorczą na koncie Mój GOV (można ją znaleźć w prawym górnym rogu na stronie gov.pl). Znajdować się tam będzie informacja o zameldowaniu w formacie PDF. Co ważne, dokumentu nie należy drukować, ponieważ w takim wypadku straciłby on swoją ważność. Ważna jest tylko wersja elektroniczna. Przed pobraniem informacji warto się upewnić, czy urząd lub instytucja, które jej od nas wymagają – przyjmują dokumenty elektroniczne – podpowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czytaj także: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna planem filmowym? NASA wyraziła zainteresowanie

Jeżeli nie posiadamy meldunku, informacja o tym także zostanie wygenerowana i przesłana na naszą skrzynkę. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina jednak, że można zameldować się online bez wychodzenia z domu. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy na naszym portalu na początku marca.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy