Prawie rok temu Samsung i AMD ogłosiły partnerstwo w zakresie układów graficznych dla przyszłych mobilnych procesorów koreańskiego giganta. Spodziewaliśmy się, że Exynos 990 będzie pierwszym procesorem, który zostanie wyposażony układ graficzny od Czerwonych. Tak się jednak nie stało. Według najnowszych doniesień pierwszym takim układem będzie Exynos 1000. Jest to nadchodzący flagowy procesor Samsunga, który ma oferować wiele rewolucyjnych zmian. 

Exynos 1000 z grafiką AMD

Exynos 1000 z grafiką AMD

Zastosowanie układu graficznego od AMD nie będzie rzecz jasna jedynym wyróżnikiem nadchodzącego flagowego procesora Samsunga. Znajdziemy w nim także obsługę najnowszych standardów łączności, w tym 5G i Wi-Fi 6. Dodatkowo zostanie on wykonany w autorskim procesie technologicznym 5 nm. Jeśli zaś chodzi o sam układ graficzny, to budzi on wielkie nadzieje. Obecnie jest on określany jako RDNA-Exynos, co nawiązuje do nazwy Radeon, chociaż w mniej oczywisty sposób niż Adreno w układach Qualcomma. Warto tu zaznaczyć, że układy graficzne w Snapdragonach także wywodzą się od AMD, chociaż obecnie pieczę nad nimi sprawuje wyłącznie Qualcomm.

Zobacz też: Twitter budzi coraz większe zainteresowanie – to zła wiadomość dla serwisu

RDNA-Exynos okazuje się znacznie wydajniejszy od Adreno 650, które możemy znaleźć w Snapdragonie 865. Powyżej możecie zobaczyć tabelę zestawiającą oba te układy w testach syntetycznych. Dziecko współpracy Samsunga i AMD pozostawia produkt Qualcomma daleko w tyle. Nie zapominajmy jednak, że będzie się on musiał mierzyć z Adreno 655 ze Snapdragona 875. Dodatkowo powinniśmy poczekać na niezależne testy gotowych już urządzeń, zanim popadniemy w przesadny hurraoptymizm. A będzie ku temu świetna okazja. W końcu Samsung jak co roku zaprezentuje flagowe smartfony z dwoma różnymi procesorami. I tak następca Galaxy S20 dostanie Exynosa 1000 między innymi w Europie, natomiast w USA będzie można kupić wariant ze Snapdragonem 875. Miejmy nadzieję, że tym razem to Amerykanie będą nam zazdrościć.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.