Warto na samym wstępie podkreślić, że nie chodzi tu o HMD. Wyniki dotyczą firmy Nokia, a nie marki telefonów Nokia. Te obecnie nie są ze sobą powiązane. Firma Nokia jest obecnie jednym z największych dostawców infrastruktury do budowy sieci komórkowych. Boryka się jednak ze sporymi problemami, jeśli chodzi o technologię 5G. Jej rozwiązana są obecnie znacznie droższe, od tego, co oferuje konkurencja. Co gorsza, wynika to ze zbyt kosztownej i skomplikowanej technologii. Z tego powodu producent nie za bardzo może sobie pozwolić na obniżenie ceny. 

Wyniki Nokii za 1Q 2020

Wyniki Nokii za 1Q 2020

Na szczęście sytuacja ta powoli się zmienia. Nokia ogłosiła swój raport z wyników za pierwszy kwartał 2020 roku. W tym okresie producent odnotował przychody w wysokości 5,3 mld USD. Jest to spadek o 2% rok do roku w stosunku do 5,4 mld USD przychodów w tym samym okresie ubiegłego roku. W pierwszym kwartale tego roku przychody Nokii nie spełniły oczekiwań analityków. Wynikało to z dwóch przyczyn, z których jedną omówiłem już we wstępie. Drugą natomiast jest zachwiany łańcuch dostaw z powodu pandemii koronawirusa. Mimo to duży popyt na nowy sprzęt telekomunikacyjny 5G pomógł firmie osiągnąć niewielki zysk. Przyczyniła się do tego sytuacja Huaweia, który w wielu krajach został wykluczony z aukcji 5G.

Zobacz też: Coraz więcej osób wybiera procesory AMD. Firma zyskuje na rynku CPU

Próbuje wzmocnić swój biznes 5G, nastawiając się na wdrożenie 5G w USA. Zarówno Ericsson, jak i Huawei odnotowali wzrost przychodów w pierwszym kwartale tego roku. Nokia ciężko pracuje nad ograniczeniem kosztów produktów i opóźnień w dostawie. Firma stwierdziła, że redukcja kosztów produktów postępuje sprawnie, a dostawy jej nowego sprzętu 5G ReefShark rosną. Producent stopniowo wycofuje drogie komponenty 5G, które zagrażają jej rentowności i konkurencyjności. W pierwszych trzech miesiącach tego roku nowe produkty o niższej cenie stanowią około 17% dostaw produktów 5G firmy. To oznacza wzrost z 10% w poprzednim kwartale.

Źródło: Gizchina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.