NASA we współpracy z federalną US Geological Survey i ośrodkiem Lunar and Planetary Institute opracowały pierwszą ujednoliconą i dokładną mapę geologiczną Księżyca, obejmującą obie półkule. Publicznie dostępny zbiór danych ma pomóc w lepszym planowaniu przyszłej eksploracji Srebrnego Globu. Supermapa skupia całość analogowych i cyfrowych informacji na temat geologii Księżyca, które zbierano przez lata. Przede wszystkim na podstawie raportów z misji Apollo i najnowszych zdjęć satelitarnych (m.in. japońska SELENE), gdzie nazwy skał czy charakterystyka terenu nie były spójne. Projekt nie tylko ujednolica te informacje, ale jest również dokładną mapą skali zróżnicowania kolejnych partii terenu. Siatka ziemskiego satelity ma pomóc w dalszych szczegółowych badaniach np. cech dominujących Księżyca. Dodatkowo będzie doskonałym narzędziem do określania najlepszych miejsc dla dyslokacji przyszłych misji… Czy budowy ewentualnych baz księżycowych w ramach programu Artemis.

NASA wraca na Księżyc

NASA księżyc

Owoc pracy naukowców jest jednym z elementów, które pomogą w planowanym powrocie ludzi na Srebrny Glob. Prezydent Trump zmienił priorytet misji księżycowych w 2017 roku w ramach Space Policy Directive 1. Zezwolono NASA na szeroką współpracę z partnerami z całego świata w celu „przyśpieszenia ludzkiej ekspansji w układzie słonecznym” i przyśpieszenie powrotu ludzi na Księżyc.

Zobacz też: Chińczycy lecą na Marsa

W zgodzie z dyrektywą Artemis to relatywnie nowy, amerykański program lotów kosmicznych, choć oparty na wcześniej realizowanych, w który zaangażowano wiele podmiotów prywatnych i międzynarodowych – również Europejską Agencję Kosmiczną czy SpaceX. Celem długofalowym programu jest założenie stałych baz księżycowych, które pozwolą lepiej przygotować się do dalszej eksploracji Marsa i kosmosu. Jankesi planują wysłać pierwszą załogę (w tym kobietę) już w 2024 roku. Naukowcy będą badać biegun południowy, w którym ma znajdować się woda. To zdecydowanie usprawniłoby proces budowy ośrodków na powierzchni Księżyca i ułatwiło przeżycie ludzi w tak ekstremalnych warunkach. Czy światowa epidemia i kryzys gospodarczy nie opóźni planowanego startu misji załogowej? Jak bardzo chodzi o kosmiczne złoża? Mapa Księżyca jest dostępna pod tym adresem.

Źródło: space24.pl, nasa.gov

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.