Zdawałoby się, że wybuch epidemii jakkolwiek wpłynie na chiński budżet i opóźni plany narodowych misji kosmicznych. Najwyraźniej kieszeń jest dość głęboka, a kwestie prestiżu zbyt ważne, gdyż Chińczycy nie zwalniają tempa. Przedstawiciele „chińskiej NASA” zapowiadają utrzymanie obecnych terminów, jeśli chodzi o swoją pierwszą międzyplanetarną wyprawę na Marsa. Testy rakiet miały zakończyć się w styczniu, a wyposażenia bezzałogowej misji w marcu tego roku. Biorąc pod uwagę, że Chiny w ostatnich latach dołączyły do elitarnego grona państw, które skutecznie wylądowały i eksplorują księżyc – dotarcie na Czerwoną Planetę w przyszłym roku jest bardzo prawdopodobne. Zwłaszcza że w 2020 roku Chińczycy obchodzą 50-lecie swojego programu kosmicznego i władzom w Pekinie musi mocno zależeć na sukcesie całego przedsięwzięcia…

Chińska wyprawa na Marsa bez opóźnień

Chiny Mars

China National Space Administration zapowiedziała pod koniec kwietnia, że start nastąpi bez żadnych opóźnień w lipcu 2020 roku. Dodatkowo oficjele przedstawili nazwę ekspedycji na Czerwoną Planetę – Tianwen-1. Ma to nawiązywać do historycznego poematu i oznaczać w wolnym tłumaczeniu „Pytania do Niebios”. Ujawniono też, że od tej pory wszystkie przyszłe misje eksploracyjne mają nosić tę nazwę, podkreślając naukowy charakter chińskiej obecności w kosmosie. Plany są ambitne – od badań próbek marsjańskiego gruntu, po przestrzeń międzygwiezdną, Jowisza i jego liczne księżyce. Zbiega się to również z kontynuacją badań księżycowych i planami budowy tam stacji kosmicznej w ciągu 20 lat.

Zobacz też: Jak koronawirus wpłynął na branżę IT?

Tianwen-1 ma być bezzałogową misją badawczą, a cały ładunek zostanie wyniesiony na rakiecie Długi Marsz-5 z centrum startowego Wenchang. W ramach inauguracyjnej wyprawy planowane jest wejście na orbitę Marsa w lutym 2021 roku, lądowanie na powierzchni planety i wypuszczenie łazika, który będzie się komunikował za pomocą orbitera Tianwen-1 z Ziemią. Chińska misja dołączy do innych planowanych w tym roku – NASA Mars 2020 Perseverance i orbitera Al Amal Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który został już wysłany na miejsce startu w Japonii. Niestety na 2022 rok przełożono start misji Europejskiej Agencji Kosmicznej – ExoMars, ale trzeba przyznać, że cała zabawa dopiero się rozkręca.

Źródło: space24.pl, space.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.